Menu


Kwiaty maja - czyli co wybrać na dekorację komunijną

Kwiaty maja - czyli co wybrać na dekorację komunijną

Rozpoczął się sezon Pierwszych Komunii. W trakcie ceremonii oraz uroczystości warto zadbać o odpowiednią oprawę kwiatową - pisze w felietonie Judyta Rozmus, florystka, która od dwóch lat prowadzi kwiaciarnię – Boston Florist, w zach. Londynie (Hanwell).

Najlepiej zdecydować się na jeden lub dwa rodzaje kwiatów, które dodadzą szyku i elegancji całej oprawie oraz nie obciążą zbytnio naszego portfela.

Warto wybrać kwiaty sezonowe, które są zdecydowanie tańsze i łatwiej dostępne. Duże znaczenie ma również ilość kwiatów w bukiecie czy kompozycji. Wspaniale prezentują się te złożone z samych kwiatów. Decydując się na taki rodzaj aranżacji, musimy przygotować się na nieco wyższą cenę niż w przypadku kompozycji zawierającej większa ilość liści i drobnych dodatków, które „wypełnią" bukiet.

Najnowsze trendy stawiają na minimalistyczne i naturalne kompozycje oraz bardzo popularne ostatnio mini słoiki z kwiatami. Do ich wykonania potrzebujesz tylko pustych słoików oraz kwiatów. Używając jedynie kilku sztuk kwiatów, możesz przygotować kilkanaście słoiczków. Równie dobrze potrzebne materiały możesz znaleźć w swoim ogrodzie, używając zielonych gałązek drzew i krzewów.

Tradycyjnym „majowym” kwiatem jest Lilak Pospolity. Okres jego kwitnienia przypada właśnie na ten miesiąc. Krzewy te mogą być obcinane bez szkody dla rośliny. Kwiaty bzu długo zachowują świeżość w wazonie oraz mają bardzo intensywny i przyjemny zapach.

Konwalia to kolejna z roślin, którą możemy zdobyć w maju. Konwalia, podobnie jak lilak, zniewala swoim zapachem. Z łatwością możesz wyhodować ją w swoim ogrodzie, pamiętaj jednak, że cięte kwiaty konwalii nie utrzymują się długo w wazonie. Bardzo ładnie wyglądają jednak małe bukieciki konwalii, którymi możemy przyozdobić stół lub podarować je w dniu Pierwszej Komunii.

Często rodzice pytają o wianki komunijne, które są jedną z najbardziej popularnych dekoracji komunijnych. Decydując się na tą ozdobę warto wybrać kwiaty o długiej żywotności. Najlepiej wykorzystać do tego gipsówkę, która bardzo dobrze wygląda również jako kwiat suszony.

Istnieje wiele rodzajów margaretek, które świetnie sprawdzą się w wianku komunijnym. Szczególnie upodobana odmiana jest "Stallion", którego kwiaty przypominają małe pompony z drobnym płatkami dookoła. Gatunek ten bardzo długo utrzymuje się bez wody. Warto również pomyśleć o odrobinie zieleniny, jak np. eukaliptus, który zachowa świeżość przez kilka dni.

Często klienci proszą o użycie frezji lub eustomy. Zawsze jednak staram się przekonać ich do zamiennika, gdyż kwiaty te nie wytrzymają nawet kilku godzin bez wody. Jeżeli chcemy, by w wianku użyte zostały bardziej eleganckie kwiaty, warto zdecydować się na małe różyczki gałązkowe.

Często również pojawia się pytanie, jak pielęgnować wianek. by jak najdłużej zachował świeżość.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest czas. Warto odebrać go przed samą uroczystością, gdyż daje to możliwość przygotowania go tego samego dnia. Kolejnym ważnym elementem jest sposób jego przechowywania. Nigdy nie zostawiaj go w słońcu, a więc np.w nagrzanym samochodzie. Najlepiej przechowywać go w lodowce. Pamiętaj również, by nie dotykać kwiatów, które są bardzo delikatne i często nieświadomie pozostawiamy na nich ślady.