Menu


#PolskiZnicz - czyszczenie grobów

#PolskiZnicz - czyszczenie grobów

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, Poland Street, stowarzyszenie wolontariuszy w Londynie, zaprasza polonię do pomocy przy sprzątaniu polskich grobów na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick's, 27 października od godziny 11:00.

Poland Street od 13 lat kultywuje polską tradycję pamięci o zmarłych organizując sprzątania grobów i dostarczając znicze na londyńskie cmentarze. W zeszłym roku stowarzyszenie odnotowało rekordową liczbę wolontariuszy, ponad 150 osób, w tym liczne grupy dzieci i nauczycieli z sobotnich szkół polonijnych.

Na na londyńskich cmentarzach, znajduje się tysiące polskich grobów, wiele jest zaniedbanych i  opuszczonych. Na cmentarzu Gunnersbury pochowanych jest ponad 1,600 Polaków, wśród nich generał Bor-Komorowski, generał Józef Haller  oraz prezydent RP na uchodźstwie w latach 1986-89 Kazimierz Sabbat.  

Sprzątanie grobów i zapalenie zniczy odbędzie się w sobotę 27 października od 11 rano na cmentarzach: 

  • Gunnersbury Cemetery, 143 Gunnersbury Avenue, Acton, London, W3 8LE
  • St Patrick's Catholic Cemetery, Langthorne Road, Leytonstone, London, Greater London E11.

- Jak co roku liczymy na liczne wsparcie akcji ze strony Polonii i ich rodzin. Dołączcie do nas, by wspólnie, zgodnie z piękną polską tradycją, wyrazić szacunek i pamięć o zmarłych, a co najważniejsze odwiedzić zapomniane polskie groby - powiedziała Anna Gałandzij, rzecznik Poland Street. 

Poland Street zapewnia środki czyszczące, mapki grobów i znicze.

Patronat nad akcją obejmują: Ambasada RP w Londynie, Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie i Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii oraz firma ATI Building Contractors, ktora funduje środki czystości. 

 Jeśli chcesz pomóc w sprzątaniu na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick's, napisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 O akcji można rόwnież przeczytać na stronie Poland Street na Facebook'u: facebook.com/polandstreet.org.uk. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę