Menu


Kresy nieutracone - wystawa w POSKu

  • Napisane przez  Goniec.com
  • 1 komentarz
Kresy nieutracone - wystawa w POSKu mat. pras.

Wystawa i portal Kresy Nieutracone to rezultat pierwszego etapu projektu digitalizacyjnego prowadzonego przez fotografa i historyka Krzysztofa Hoffmanna we współpracy z Fundacją Pamięci Armii Krajowej KRESY RP z Warszawy oraz organizacją Kresy Family z Wielkiej Brytanii od 2016 r. 

Projekt ten uzyskał pozytywną opinię i wsparcie finansowe Senatu RP w 2017 r. Zakłada wyszukanie i digitalizację a więc ocalenie od zapomnienia i możliwie najszersze upowszechnienie archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz innych zbiorów powiązanych tematycznie z dawnymi Kresami Wschodnimi, znajdujących się w rozproszonych na świecie archiwach prywatnych. Pragniemy ocalić od zapomnienia to, co najpiękniejsze - minione lecz wciąż żywe w sercach.

Mobilna wystawa, podzielona na bloki tematyczne, prezentuje na 30 planszach typu rollup około 400 unikalnych, nie prezentowanych wcześniej fotografii i dokumentów z Kresów Wschodnich jakie udało się odnaleźć i zdigitalizować w 2016 i 2017 r. na terenie Polski i Wielkiej Brytanii (m.in. Londyn, Manchester, Huddersfield, Glasgow, Penrhos). Całość ekspozycji wzbogacają prezentacje multimedialne i pamiątki z Kresów Wschodnich. 

Wystawa Kresy Nieutracone w dniach 3. -13.04.2018 r prezentowana jest w Galerii Polskich Artystów Plastyków w POSK w Londynie, gdzie spotyka się z dużym zainteresowaniem odwiedzających. W dniu 7.04.2018 (sobota) o godzinie 17.00 zaplanowano jej wernisaż połączony z uroczystością z udziałem Kresowian, Sybiraków, przedstawicieli londyńskiej Polonii oraz mediów. Gośćmi honorowymi uroczystości będą pani Danuta Gradosielska - Kresowianka urodzona w osadzie Krechowieckiej na Wołyniu, Sybiraczka deportowana przez Sowietów na Syberię a następnie, po uwolnieniu, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, walcząca pod Monte Cassino oraz pani Elizabeth Piekarski - kochana przez wszystkich Pani Lula, Sybiraczka, sanitariuszka spod Monte Cassino.

Po zakończeniu ekspozycji w Londynie wystawa będzie prezentowana w trakcie Polish Heritage Week w Manchesterze na początku maja br a następnie planujemy jej pokazy m.in.w St. Andrews w Szkocji i Penrhos (Plwhelly) w Walii. Sam zaś projekt digitalizacyjny będzie w 2018 r. kontynuowany na terenie Wielkiej Brytanii a także w Kanadzie i na terenach dawnych Kresów Wschodnich - na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Planowane są również dalsze pokazy ekspozycji, zarówno w kraju jak i za granicą.

1 komentarz

  • kresowiak
    kresowiak sobota, 07, kwiecień 2018 06:09 Link do komentarza

    Wilno i Lwów zawsze polskie i wrócą do macierzy !

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę