Menu


Scena Polska.UK w POSK-u prezentuje 'Czułość' Maliny Prześlugi

Scena Polska.UK w POSK-u prezentuje 'Czułość' Maliny Prześlugi

Rewelacyjna nowa sztuka współczesna jednej z najciekawszych polskich dramatopisarek młodego pokolenia.

Wystawiany w intymnej atmosferze Jazz Cafe POSK, ten odważny i na wskroś współczesny dramat intryguje oryginalną formą i pełną napięcia, choć nie pozbawioną czarnego humoru, akcją i dialogiem - miejscami poetyckim, miejscami wręcz rynsztokowym. 

'Zobaczcie siebie w tym lustrze' mówi o swoich sztukach Malina Prześluga - autorka z pokolenia Doroty Masłowskiej (rocznik '83). Ma za sobą dwadzieścia popularnych, pogodnych sztuk dla dzieci oraz - dalekich od optymizmu - sztuk dla dorosłych: 'Piszę o tym co boli, co jest złe i co należy zmienić'. 

Cztery lata temu pokazywaliśmy w Jazz Cafe jej Dziób w Dziób - zabawną sztukę z poważnym wydźwiękiem, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Czułość pomyślana była przez autorkę jako sztuka telewizyjna - nic więc dziwnego, że jej surrealistyczny kształt i niepokojąca aura przypominają filmy David'a Lynch'a. Czułość jest wspaniałym wyzwaniem dla teatru i dla wyobraźni widza. 

W przedziale pociągu PKP spotyka się czwórka pasażerów: Starsza Kobieta, Księżniczka Disney'a, Obleśny Typ i Szczupły Mężczyzna. Jakkolwiek różni w swej stereotypowości, łączy ich jedna wspólna cecha - panicznie boją się kontaktu z drugim człowiekiem. Gdy opóźnienie pociągu przedłuża się, zaczynamy poznawać prawdziwe oblicze bohaterów - ich przeszłość, kompleksy i rozterki życiowe. Pogrążeni we własnych problemach, żyją w - szczelnie zamkniętych - swoich światach. Z pozoru prosta sytuacja podróży pociągiem, urasta do rangi walki o przetrwanie. 

Czy naszym bohaterom uda się dotrzeć do stacji końcowej? Jak poradzą sobie z nagłą i nieoczekiwaną sytuacją, w jakiej znaleźli się podczas podróży? Jak długo potrwa tytułowa 'czułość', którą zaczną sobie okazywać w sytuacji zagrożenia? Czy zobojętnienie na los drugiego człowieka jest chorobą naszych czasów? Na te i inne pytania odpowiemy już wkrótce w Jazz Cafe POSK!

Jak zwykle po spektaklu w Jazz Cafe, zapraszamy publiczność do udziału w dyskusji inspirowanej tematyką sztuki. 

Czułość jest czterdziestą drugą premierą Sceny Polskiej.UK w POSK-u.

Jazz Cafe POSK, 238-246 King Street, London W6 0RF

Spektakle w niedzielę: 18 marca, 25 marca, 22 kwietnia, 29 kwietnia o godz. 16:00

Bilety £10/£12 dostępne online: www.scenapolska.uk www.ScenaPolskaUK.eventbrite.co.uk 

Rezerwacja telefoniczna: 07955389058 (od 5 marca)

"Czułość" Maliny Prześlugi 

Reżyseria: Kasia Różycki (po raz pierwszy dla Sceny Polskiej.UK w POSK-u)

Obsada: 

Renata Chmielewska (ulubiona aktorka komediowa publiczności) - Starsza Kobieta

Jarosław Ciepichał (niezapomniany Wacław z Zemsty) - Szczupły Mężczyzna 

Marlena Psiuk (urokliwa Zosia z Pana Tadeusza) - Księżniczka Disney'a

Jarosław Redestowicz (debiutujący na deskach teatru Sceny Polskiej.UK) - Obleśny Typ

oraz Magdalena Włodarczyk (wszechstronna gwiazda Sceny Polskiej.UK) - użycza głosu do zapowiedzi Kierownika Pociągu

Oprawa Sceniczna: Beata Barton-Chapple 

Realizator Dźwięku: Magdalena Głogowska

Scena Polska.UK w POSK-u to jedyny regularnie działający polski teatr w Wielkiej Brytanii. Od 2004 roku prezentuje produkcje artystyczne najwyższej jakości, realizowane przez stały zespół profesjonalnych aktorów, muzyków i reżyserów. Jest to teatr oparty na autorskich scenariuszach odczytujących klasykę literatury polskiej z perspektywy współczesnego emigranta. Wysoki poziom artystyczny i zróżnicowany repertuar od spektakli muzycznych, kabaretowych, poetyckich po dramaty klasyczne i współczesne sprawia, że Scena Polska.UK trafia do widzów różnych pokoleń. Osiągnięcia zespołu zostały uznane przez Prezydenta RP, od którego Scena Polska.UK otrzymała prestiżową nagrodę 'Flaga Polski'.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę