Menu


Kolorowa, chińska parada w Londynie

Kolorowa, chińska parada w Londynie shutterstock

Rok chiński rozpoczyna się miesiąc później, niż jest to zapisane w naszej kulturze. Dla Chińczyków to czas gorącego świętowania. Jednak nie tylko oni świętują, ponieważ co roku organizowany jest wielki Chiński Nowy Rok w londyńskiej dzielnicy Chinatown, w której mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta. 

Tradycja Chińskiego Nowego Roku oparta jest na różnych legendach, w tym o starym człowieku pokonującym niegodziwą mityczną bestię Nian za pomocą m.in. petard. Festiwal daje ludziom szansę na zapamiętanie przodków i oddanie hołdu bogom. W wieczór przed Chińskim Nowym Rokiem, rodziny zbierają się na kolację, a dzieci często otrzymują czerwone paczki z pieniędzmi na szczęście. Dawniej, tradycyjnie każda rodzina czyściła swój dom w trakcie przygotowań, aby odeprzeć wszelki rodzaj pecha w mijającym roku i zrobić miejsce na szczęście w nadchodzącym. Chiński Nowy Rok obchodzony jest na całym świecie, a charakter obchodów różni się w zależności od lokalizacji. Niezależnie od tego, czy jest się na kontynencie chińskim lub na innych azjatyckich terytoriach, takich jak Singapur i Tajlandia, czy w dzielnicach Chinatown w dużych miastach, z pewnością odczuje się niesamowity, panujący tego dnia klimat. 

A jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Stowarzyszenie Chińskie Chinatown w Londynie (LCCA) zostało założone w 1978 roku, aby pomagać firmom w Chinatown, udzielać wsparcia Chińczykom w UK i zbierać fundusze na pomoc ofiarom katastrof w Chinach. Dziś LCCA nadal pomaga chińskiej społeczności biznesowej w Londynie, ale przede wszystkim organizuje coroczne obchody Chińskiego Nowego Roku i Mid-Autumn Festival w Londynie. Wydarzenia w Chinatown i na całym West Endzie są obecnie największymi tego rodzaju wydarzeniami poza Azją, przyciągając setki tysięcy ludzi każdego roku. Obchody chińskiego Nowego Roku w Londynie obejmują barwną chińską paradę noworoczną, tańce lwów w Chinatown i spektakularny pokaz sceniczny na Trafalgar Square.

W tym roku w programie przewidziano moc atrakcji. Parada rozpocznie się o godz. 10:00 na Charing Cross i przedostanie się do Chinatown. Nie zabraknie tańca smoka, ulicznych występów, m.in. pokazu tanecznego hip-hop i sztuk walki tai chi chuan, a także przepysznego jedzenia na Trafalgar Square. Przewidziano strefę rodzinną dla dzieci, dlatego też organizatorzy zachęcają do przyjścia całe rodziny – zaplanowano lekcje kaligrafii, przebieranie się w tradycyjne stroje chińskie i wiele innych. 

W tym roku Chińczycy rok Psa świętują 16 lutego, jednak w Londynie wydarzenie odbędzie się dwa dni później. 

Chinatown/Trafalgar Squere, Londyn

18 lutego

Wstęp: free

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę