Menu


Brytyjski poseł potępił budowę gazociągu Nordstream 2

Brytyjski poseł potępił budowę gazociągu Nordstream 2

Brytyjski poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczyński, podczas debat w Izbie Gmin w Parlamencie Brytyjskim, poruszył dwa kluczowe tematy dla gospodarczego i militarnego bezpieczeństwa Polski.

Pytanie podczas debaty poseł zadał Robinowi Walkerowi, Podsekretarzowi Stanu ds. Wyjścia z Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło kontrowersyjnego gazociągu Nordstream 2. Daniel Kawczyński: “Nordstream 2, podwodny gazociąg, który Niemcy zamierzają wybudować łącząc ich bezpośrednio z Rosją, został potępiony przez amerykańskiego Sekretarza Stanu, Rexa Tillersona, jako zagrożenie dla bezpieczeństwa państw w Europie Centralnej i Wschodniej. Czy Minister zgadza się z tą opinią?”

Robin Walker odpowiedział: “To bardzo ważny temat. Musimy upewnić się, że Europa będzie w dalszym ciągu bronić swojego bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw, i to jest coś, co będziemy w dalszym ciągu kontynuować wraz z współpracownikami z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.”

Poprzednia debata nt. reformy w Ministerstwie Obrony i zwiększeniu wydatków z budżetu państwa na zbrojenia Wielkiej Brytanii, odbyła się 25 stycznia 2018. Poseł Kawczyński poruszył podczas swojej wypowiedzi temat zwiększenia zaangażowania brytyjskich wojsk w Polsce.

Daniel Kawczyński: “Biorąc pod uwagę charakter rosnących napięć z Rosją, do czego nawiązał mój Czcigodny Kolega, czy mógłby mnie on zapewnić, że podczas tej reformy zwiększy się kontyngent brytyjskich wojsk w Polsce i będą one rotowały z większą częstotliwością?”

Gavin Williamson, Minister Obrony Narodowej: “Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, miałem możliwość odwiedzenia naszych żołnierzy stacjonujących w Polsce. Nie zamierzamy na chwilę obecną zwiększyć ilości naszych żołnierzy w Polsce, ale cały czas bezpośrednio rozmawiamy z naszymi natowskimi sojusznikami;
[żołnierze] są tam na sześciomiesięcznej rotacji, co wydaje się zadowalające na chwilę obecną, ale cały czas będziemy to monitorować.”

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę