MenuKoniec z obostrzeniami. Znika dystans społeczny otwierają się kluby nocne

  • Napisane przez  goniec.com
Koniec z obostrzeniami. Znika dystans społeczny otwierają się kluby nocne

W samym środku trzeciej fali, spowodowanej wariantem Delta koronawirusa, rząd luzuje w Anglii wszystkie obostrzenia. Nakazy i zakazy zostaną zastąpione przez rekomendacje. Wielu naukowców ostrzega, że to nieodpowiedzialne. Pozostałe kraje Królestwa wybierają ostrożniejsze strategie.

Koniec z obowiązkiem noszenia maseczek w transporcie miejskim, koniec z dystansem społecznym, koniec z limitami osób w teatrach i kinach. Po niemal półtora roku drzwi znowu otworzą kluby Soho czy Manchesteru. Ludzie znowu mogą się bez ograniczeń spotykać pod dachem. Dotychczas obowiązywał limit sześciu osób.

- Niemal na pewno do szpitali będzie trafiać około 1000 ludzi dziennie, a liczba zakażeń wyniesie 100 tysięcy dziennie. Pytanie, czy te liczby się podwoją - mówi BBC profesor Neil Ferguson, jeden z autorów modelu, który rok temu sprawił, że premier Johnson zmienił taktykę i wprowadził lockdown. Ferguson podkreślił, że ten poziom zakażeń będzie można określić jako sukces. - Pytanie, czy zostanie ona podwojona (liczba zakażeń - red.), czy będzie jeszcze wyższa - powiedział. Rząd nie kwestionuje tych wyliczeń. - Możemy wpaść w kłopoty naprawdę szybko - mówił niedawno naczelny lekarz Anglii, Chris Whitty, który jednak popiera poluzowanie zasad.

Rząd tłumaczy, że otwarcie jest możliwe dzięki "murowi ochronnemu szczepionek". Wszyscy dorośli w Królestwie dostali już możliwość przyjęcia pierwszej dawki. Po drugiej jest natomiast 2/3 ludzi, którzy skończyli 18 lat. Dzięki zastrzykom w znacznie mniejszym niż dotąd stopniu zakażenia przekładają się na hospitalizacje i zgony, co - według rządu i części naukowców - pozwala na odważniejsze zniesienie zakazów. (Źródło: gazeta.pl)

Powrót na górę