Logo
 Wydrukuj tę stronę

Heathrow przetestuje pasy szybkiego dostępu dla zaszczepionych

Heathrow przetestuje pasy szybkiego dostępu dla zaszczepionych

Dwie największe na świecie linie lotnicze przetestują pasy szybkiego dostępu na lotnisku Heathrow dla w pełni zaszczepionych przylotów. W ramach programu pasażerowie z niektórych krajów będą mogli przesłać swój status szczepień przed wejściem na pokład.

Jak zauważa BBC, próba przeprowadzona przez British Airways i Virgin Atlantic ma miejsce, w momencie, gdy przemysł lotniczy wzywa do ułatwienia podróżowania do krajów o niższym ryzyku. Chodzi m.in. o zlikwidowanie obowiązku kwarantanny. 

Badanie, które ma się rozpocząć w ten weekend, pozwoli pasażerom, którzy są w pełni zaszczepieni i podróżują wybranymi lotami na Heathrow z Aten, Los Angeles, Montego Bay i Nowego Jorku, na przedstawienie dowodu ich statusu szczepienia. Osoby biorące udział będą mogły skorzystać z dedykowanego pasa dla przylotów na granicy z Wielką Brytanią.

Badanie będzie akceptować międzynarodowo uznane dane uwierzytelniające szczepienia, w tym aplikację NHS, kartę CDC, certyfikat cyfrowy na poziomie stanowym USA i cyfrowy certyfikat Covid UE. John Holland-Kaye, dyrektor naczelny lotniska Heathrow, powiedział programowi BBC Today: „W tej chwili główną przeszkodą dla osób, które zostały podwójnie zaszczepione, aby móc to zrobić, jest możliwość zademonstrowania rządowi, że możemy sprawdzić, że mają już szczepienie. Badania, które rozpoczynamy jeszcze w tym tygodniu, pozwolą nam wykazać, że możemy to zrobić bezpiecznie dzięki 100% kontrolom podwójnego szczepienia, zanim ludzie wejdą do samolotu”.

Sean Doyle, dyrektor generalny i prezes British Airways, dodał, że jest „pewny”, że proces zakończy się sukcesem. „Z niecierpliwością czekamy na dostarczenie danych, które dowodzą, że łatwo jest zweryfikować status w pełni zaszczepionego, a rząd spełni swoje zobowiązanie do ponownego uruchomienia kraju” – powiedział.

Shai Weiss, dyrektor generalny Virgin Atlantic, powiedział, że proces wykaże gotowość branży do „szybkiej operacjonalizacji nowej polityki oraz współpracy z rządem i władzami w celu zapewnienia jej płynnego wdrożenia w szybkim tempie, wspierając ponowne otwarcie korytarza transatlantyckiego, bez którego 23 miliony funtów giną każdego dnia z gospodarki Wielkiej Brytanii”.

We wspólnym oświadczeniu firmy stwierdziły, że Wielka Brytania „wiodła na świecie dzięki udanemu programowi szczepień”, ale dodała, że ​​„nie zbiera korzyści ekonomicznych i społecznych” innych krajów, które akceptują w pełni zaszczepione osoby bez potrzeby kwarantanna. (Źródło: bbc.com)

Zobacz także:

© Goniec.com