MenuZamieszanie z preparatem Astra Zeneca. Mogą nie wpuszczać zaszczepionych z Wielkiej Brytanii

  • Napisane przez  goniec.com
Zamieszanie z preparatem Astra Zeneca. Mogą nie wpuszczać zaszczepionych z Wielkiej Brytanii

Nawet pięć milionów Brytyjczyków może zostać pozbawionych możliwości spędzenia wakacji w Europie, ponieważ otrzymali wyprodukowaną w Indiach wersję szczepionki przeciwko koronawirusowi AstraZeneca.

Jak informuje Metro, Europejska Agencja Leków (EMA) nie zatwierdziła jeszcze dawek produkowanych przez Covishield w Instytucie Surowic w Indiach (SII). Podróżni, którzy otrzymali ten preparat, mogą zatem zostać odesłani na przejściach granicznych UE, gdy numer partii zostanie sprawdzony w ich cyfrowym paszporcie Covid.

Certyfikat EU Digital Covid umożliwia osobom, które są w pełni zaszczepione, niedawno przetestowane lub wyzdrowiały, podróżowanie po kontynencie bez konieczności poddawania się kwarantannie lub dalszych testów po przybyciu. Rozpoznaje jednak tylko dawki zatwierdzone przez EMA – Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson i szczepionkę Oxford AstraZeneca produkowaną w Wielkiej Brytanii lub Europie.

Ludzie będą mogli sprawdzić, czy otrzymali jedno ze szczepień SII, sprawdzając numer partii, który znajduje się na kartach szczepionek i na przepustce podróżnej Covid dostępnej za pośrednictwem aplikacji NHS. Według The Telegraph są to 4120Z001, 4120Z002 i 4120Z003 .  EMA nie zatwierdziła wersji Covishield, ponieważ producenci nie ubiegali się jeszcze o licencję na produkt w Europie, donosi gazeta. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​wjazd do UE powinien być otwarty dla tych, którzy są „w pełni zaszczepieni jedną ze szczepionek dopuszczonych w UE”.

Departament Zdrowia odmówił podania liczby dawek indyjskiej szczepionki podanej w Wielkiej Brytanii, ale powszechnie donoszono, że w tym roku sprowadzono pięć milionów dawek. W oświadczeniu napisano: „Ponieważ nadal ostrożnie ponownie otwieramy podróże międzynarodowe, NHS Covid Pass będzie kluczową usługą, która pozwoli ludziom zademonstrować swój status szczepień przeciwko Covid-19”. Dodał, że wszystkie dawki AstraZeneca stosowane w Wielkiej Brytanii pojawiły się w dokumentacji medycznej i w aplikacji NHS pod nazwą Vaxzevria, nawet jeśli zostały wyprodukowane w Indiach. Dlatego można je zidentyfikować tylko po numerze partii.

Nie ma informacji, że szczepienia wykonane w Indiach są w jakikolwiek sposób mniej skuteczne.  (Źródło: metro.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Powrót na górę