MenuPolska: Co z kwarantanną dzieci? Ministerstwo doprecyzowuje

  • Napisane przez  goniec.com
Polska: Co z kwarantanną dzieci? Ministerstwo doprecyzowuje

Rmf24 informuje, że będą kolejne zmiany w przepisach dotyczących przymusowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen i spoza Unii Europejskiej. Chodzi o zdjęcie kwarantanny z dzieci do 12. roku życia, które podróżują z zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami.

Przepisy dotyczące przymusowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen trzeba było zmienić kilka godzin po opublikowaniu ostatniego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Cały ciężar związany z procedurą spadał bowiem m.in. na przedstawicieli straży granicznej. Chodzi na przykład o kierowanie na kwarantannę pasażerów prosto z lotnisk. Również sanepid miał poważny problem z interpretacją zapisów: czy dzieci mają być kierowane na kwarantannę, czy też nie.

Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że dzieci zaszczepionych osób przylatujących np. z Wielkiej Brytanii są zwolnione z kwarantanny. Jednak w opublikowanej wersji rozporządzenia został zapis, że dotyczy to tylko wewnętrznej granicy UE. A to oznacza, że dzieci - jak i rodzice - musiałyby trafiać na kwarantannę. Przepisy mają więc zostać doprecyzowane. 

"Dzieci do 12 roku życia osób szczepionych, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są zwalniane z kwarantanny z automatu" - powiedział w czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Z kwarantanny zwalnia szczepienie uznawane w Unii Europejskiej. "Musi to być szczepionka dopuszczona w granicach UE, dopuszczana przez Europejską Agencję Leków (EMA)" - zaznaczył. Rzecznik MZ zapowiedział, że "do soboty zostaną doprecyzowane przepisy". (Źródło: rmf24.pl)

Powrót na górę