MenuDodatkowe obostrzenia dla powracających z Wielkiej Brytanii? Polskie ministerstwo rozważa

  • Napisane przez  goniec.com
Dodatkowe obostrzenia dla powracających z Wielkiej Brytanii? Polskie ministerstwo rozważa

Jak informuje tvn24.pl, po przylocie z Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej wejdzie dodatkowe rozwiązanie w zakresie kwarantanny. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył, że dla przylatujących z Wysp mogą zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia.

Na portalu czytamy, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 188 nowych zakażeniach koronawirusem oraz śmierci 29 osób chorujących na COVID-19. W ostatnich tygodniach w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, notuje się duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem Delta. W Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju pomimo postępującego programu szczepień.

Powiedział, że informacja na ten temat zostanie podana w najbliższych dniach. – Na pewno zechcemy wprowadzić tam pewne szersze obostrzenia niż z pozostałych kierunków – dodał. - W Polsce nie ma tak upowszechnionej transmisji wariantem Delta, jak to ma miejsce w Wielkiej Brytanii, więc nie możemy przekładać tej sytuacji z Wielkiej Brytanii na sytuację w Polsce – mówił rzecznik resortu zdrowia. Jak dodał, do tej pory potwierdzono 90 przypadków tego wariantu w Polsce. - Przypomnę, że pierwszy przypadek potwierdzony w Polsce to było mniej więcej półtora miesiąca temu i od tego czasu przez 45 dni mamy 90 przypadków - to nie jest znacząca transmisja - ocenił Andrusiewicz. Jak dodał, zakażeni wariantem Delta to "raczej osoby, które albo powróciły z zagranicy, albo miały kontakt z osobami, które powróciły z destynacji zagrożonych". – W dużej mierze są to zakażenia osób spoza granic Polski. To są zakażenia osób, które nie są obywatelami polskimi. Szybko z tego tytułu są te osoby wyłapywane, nie mają zazwyczaj dużo kontaktów.  Dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski nie jest mobilność obywateli. Bo jeżeli obserwujemy tę mobilność, która cały czas rośnie i będzie rosła z powodu wakacji, to ona nie powoduje w tej chwili wzrostu zakażeń, bo jak widzimy, te zakażenia spadają. Największym zagrożeniem dla Polski są mutacje. Dlatego my stawiamy na sekwencjonowanie genomu wirusa i szybkie działanie stacji sanitarno-epidemiologicznych - powiedział Andrusiewicz.

W poniedziałek brytyjskie władze poinformowały, że w ciągu ostatniej doby wykryto 10 633 nowe zakażenia, co jest czwartym przypadkiem w ostatnich pięciu dniach, by ich liczba przekraczała 10 tysięcy. Łączny bilans z minionego tygodnia - prawie 68,5 tysięcy - jest o 31,4 procent wyższy niż w poprzednim. W poniedziałek stwierdzono też pięć kolejnych zgonów z powodu COVID-19. Łączny bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 4,64 mln wykrytych zakażeń i 127 981 zmarłych. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 43,13 mln osób, a drugą - prawie 31,45 mln. Stanowi to odpowiednio 81,9 procent oraz 59,7 procent dorosłej populacji. (Źródło i więcej informacji na tvn24.pl)

Powrót na górę