MenuAlbo szczepienie albo utrata pracy. Ministrowie są za

  • Napisane przez  goniec.com
Albo szczepienie albo utrata pracy. Ministrowie są za

Według raportów, szczepionki przeciw Covid staną się obowiązkowe dla wszystkich pracowników NHS i domów opieki w Anglii, zgodnie z nowymi planami, które zostaną ogłoszone przez ministrów.

Według The Guardian pracownicy domów opieki, którzy pracują z dorosłymi, będą mieli 16 tygodni na zaszczepienie się lub będą musieli obawaić się utraty pracy.  Mówi się, że rząd rozważa rozszerzenie tego ruchu na cały personel NHS, ponieważ prawne nałożenie ograniczenia tylko na pracowników opieki byłoby „niespójne”.

Tymczasem The Times twierdzi, że Boris Johnson poparł plan wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wszystkich pracowników służby zdrowia, a rząd ma „otworzyć konsultacje” w czwartek.

Obowiązkowe mogą być również szczepienia przeciwko grypie, ponieważ rząd nie zniechęca się ostrzeżeniami licznych komisji lekarskich i groźbami podjęcia kroków prawnych. Ministrowie, w tym sekretarz zdrowia Matt Hancock, uważają, że ochrona pacjentów przed potencjalnie zakaźnym personelem jest ważniejsza niż danie pracownikom służby zdrowia wyboru. 

83,7% z 1,5 miliona pracowników w Anglii pracujących w domach opieki dla dorosłych otrzymało przynajmniej jedną dawkę do 6 czerwca, a 68,7% otrzymało podwójne szczepienie. Dane pokazują, że 89% z 1,38 miliona pracowników NHS England otrzymało pierwszą dawkę, a 82% otrzymało obie w tym samym terminie.

Badanie przeprowadzone przez The BMJ w lutym wykazało, że wskaźniki szczepień wśród lekarzy mniejszości etnicznych i personelu medycznego były znacznie niższe niż wśród białych pracowników. 

Pracownicy NHS są już zobowiązani do zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – ale ta zasada jest raczej wskazówką niż prawem.

Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne ostrzega, że ​​„przymus jest tępym narzędziem, które niesie ze sobą ryzyko”. Tymczasem Konfederacja NHS ostrzegła, że ​​szefowie szpitali „mało prawdopodobne, aby z zadowoleniem przyjęli” tę decyzję. Royal College of Nursing również wcześniej wyrażał wrogość wobec tego pomysłu, a dyrektor generalna Dame Donna Kinnair powiedziała, że ​​„istotne jest, aby pracownicy mieli możliwość pełnego zrozumienia i autonomii w zakresie tego, co trafia do ich ciał”.

Brytyjska straż prawna ds. praw człowieka, Komisja Równości i Praw Człowieka, podkreśla jednak, że ten ruch jest „rozsądny”. Rada zaleciła włączenie zabezpieczeń w celu zminimalizowania ryzyka dyskryminacji poprzez uwzględnienie zwolnień, w tym dla pracowników, którzy nie mogą być zaszczepieni z powodów medycznych.

Po konsultacji z NHS minister ds. szczepień Nadhim Zahawi powiedział pod koniec maja Andrew Marrowi: „Myślę, że ważne jest, abyśmy zadali sobie pytanie, dokładnie tak, jak mówiliśmy o najsłabszych, tych mieszkańcach domów opieki i jak ich ochronimy, jeśli zarażą się Covid, a nawet, ośmielę się powiedzieć, grypą, ponieważ są tak słabi, że mogą umrzeć. Więc to jest właściwe – właśnie skonsultowaliśmy się z pracownikami opieki społecznej w sprawie warunków oddelegowania i konieczności zaszczepienia". (Źródło: metro.co.uk)

Powrót na górę