MenuWakacje w czasach pandemii. Gdzie i na jakich warunkach możemy wyjechać?

 • Napisane przez  goniec.com
Wakacje w czasach pandemii. Gdzie i na jakich warunkach możemy wyjechać?

Zbliżają się wakacje. Osoby, które wciąż nie mają zaplanowanego urlopu, zapewne zaczynają się zastanawiać, który kierunek obrać. Podróżowanie w obecnych czasach bardzo mocno komplikuje panująca na świecie pandemia. Wiele krajów, zanim wpuści nas na swoje terytorium, żąda dowodu szczepień lub też wykonania testów. Inne chcą, żebyśmy po przyjeździe się izolowali. 

Przy wyborze kierunku wakacji pamiętajmy o jednej bardzo ważnej kwestii. W Wielkiej Brytanii zalecane są tylko podróże do państw z tak zwanej zielonej listy. Obecnie znajduje się na niej 11 krajów.

Większość popularnych turystycznie miejsc została umieszczona na bursztynowej liście, gdzie po powrocie wymagana jest 10-dniowa kwarantanna, którą można skrócić do pięciu w ramach programu testów i zwolnień, który wymaga opłacenia drugiego testu. Na tej liście znajduje się m.in. Polska. 

Bursztynowa lista. Sprawdź, jakie kraje się na niej znajdują 

Kraje z czerwonej listy mają najsurowsze zasady, a powroty na Wyspę są możliwe tylko dla obywateli Wielkiej Brytanii lub Irlandii lub mieszkańców Wielkiej Brytanii . Ważna kwestią jest to, że po powrocie trzeba zapłacić za 10-dniowy pobyt w rządowym hotelu kwarantanny.

Czerwona lista. Sprawdź, jakie kraje się na niej znajdują

. Portal podroznik.pl przygotował spis krajów, które znajdują się na zielonej liście, z dokładnym opisem, jakie warunki musimy spełnić, aby tam wjechać. 

 • ISLANDIA
  Możliwość wjazdu dla osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców. Dodatkowo obowiązuje kwarantanna do czasu wykonania testu PCR i uzyskania negatywnego wyniku.
 • GIBRALTAR
  Podróże dla osób z Wielkiej Brytanii są dozwolone. Testy dla podróżujących samolotem z UK nie są wymagane pod warunkiem, że w ciągu 14 dni przed podróżą nie byli w żadnym innym kraju.
 • IZRAEL
  Możliwość wjazdu zaszczepionych turystów z Wielkiej Brytanii od 23 maja, ale tylko w ramach zorganizowanej grupy wycieczkowej. Otwarcie dla turystów indywidualnych ma nastąpić z początkiem lipca
 • WYSPY OWCZE
  Podróże w celach turystycznych dla obcokrajowców są obecnie niedozwolone
 • SINGAPUR
  Podróż z Wielkiej Brytanii jest ograniczona do obywateli Singapuru i stałych mieszkańców. Podróże w celach turystycznych dla obcokrajowców są obecnie niedozwolone
 • AUSTRALIA
  Podróże w celach turystycznych dla obcokrajowców są obecnie niedozwolone. Otwarcie granic Australii nastąpi nie wcześniej niż z początkiem 2022 roku
 • NOWA ZELANDIA
  Podróże w celach turystycznych dla obcokrajowców są obecnie niedozwolone
 • BRUNEI
  Podróże w celach turystycznych dla obcokrajowców są obecnie niedozwolone
 • FALKLANDY
  Podróże w celach turystycznych dla obcokrajowców są obecnie niedozwolone
 • GEORGIA POŁUDNIOWA I SANDWICH POŁUDNIOWY
 • WYSPA ŚWIĘTEJ HELENY

Od 17 maja 2021 w przypadku powrotu do Wielkiej Brytanii z krajów z kategorii zielonej (green) przed podróżą należy:

 • Wypełnić formularz lokalizacyjny “passanger locator form”
 • Wykonać maksymalnie na 3 dni przed podróżą test na COVID-19 (więcej tutaj)
 • Zarezerwować i opłacić test na COVID-19 do samodzielnego wykonania go w domu lub w najbliższym punkcie. Test należy wykonać do maksymalnie dwóch dni po powrocie do Wielkiej Brytanii. Lista zatwierdzonych przez rząd firm umożliwiających przetestowanie znajduje się tutaj

Jeżeli mimo wszystko, macie zamiar zdecydować się na wyjazd na wakacje do kraju z bursztynowej listy to musicie mieć świadomość, że jest to krok, który jest niezalecany przez rząd.  Jakiś czas temu premier Boris Johnson powiedział: „Myślę, że bardzo ważne jest, aby ludzie zrozumieli, czym jest kraj z bursztynowej listy: nie jest to miejsce, do którego powinniście jechać na wakacje. A jeśli ludzie udają się do kraju z bursztynowej listy, absolutnie muszą to zrobić z jakiegoś pilnego powodu rodzinnego lub biznesowego. A i tak muszą pamiętać, że muszą się izolować, muszą przejść testy i wypełnić formularz lokalizatora i całą resztę ”.

Powrót na górę