MenuCovid: Szukają ochotników do szczepień. Chcą sprawdzić czy potrzebna jest dawka przypominająca

  • Napisane przez  goniec.com
Covid: Szukają ochotników do szczepień. Chcą sprawdzić czy potrzebna jest dawka przypominająca

Rząd Wielkiej Brytanii apeluje do mieszkańców, aby zgłaszali się na pierwsze badanie kliniczne na świecie, w którym naukowcy przyjrzą się wpływowi szczepionki przypominającej. Badanie ma się rozpocząć w czerwcu.

Wszystkie siedem szczepionek zamówionych przez Wielką Brytanię zostanie przebadanych na osobach w wieku produkcyjnym i powyżej 75 roku życia w ramach randomizowanego badania. Zbierane będą dane dotyczące skutków ubocznych i odpowiedzi immunologicznej. Odkrycia pomogą doradcom ds. Szczepionek zdecydować, czy konieczne jest ponowne zaszczepienie niektórych osób jesienią.

Ponad 20 milionów ludzi zostało w pełni zaszczepionych - dwiema dawkami szczepionki Covid - od czasu rozpoczęcia programu szczepień w Wielkiej Brytanii, ale nadal nie jest jasne, jak długo trwa ochrona. Zaproponowano niektórym grupom trzecią dawkę w celu zwiększenia ochrony przed koronawirusem przed zimą - ale nie zostało to potwierdzone.

Badanie Cov-Boost, które rozpoczyna się w czerwcu, ma na celu rekrutację 3000 osób w każdym wieku, które otrzymały pierwszą dawkę w grudniu lub styczniu, aby sprawdzić, czy jest to opłacalne. „Może się zdarzyć, że niektóre grupy wiekowe mogą nie potrzebować wzmacniacza, a inne potrzebują” - powiedział prof. Saul Faust, główny badacz procesu z Uniwersytetu w Southampton. „Nie próbujemy powiedzieć, że jeden jest lepszy od drugiego. Celem jest ustalenie, czy powinna być przeprowadzona kampania przypominająca i jaką szczepionkę zastosować” - powiedział. Profesor Faust powiedział, że nie spodziewa się, że jakiekolwiek szczepionki będą „szkodliwe”, ale niektóre mogą na przykład powodować wysoką gorączkę lub bardzo obolałe ramiona, o czym warto wiedzieć.

Szczepionki zostaną przetestowane w 18 ośrodkach w Wielkiej Brytanii. Pełna lista witryn to: Southampton, Londyn (University College Hospital, Guy's and St Thomas 'Hospital oraz Northwick Park Harrow), Leicester, Bournemouth, Portsmouth, Wrexham, Bradford, Oxford, Glasgow, Leeds, Cambridge, Birmingham, Brighton, Stockport , Liverpool i Exeter. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę