MenuPodróże: Unia Europejska tworzy "bezpieczną listę" krajów. Co z Wielką Brytanią?

  • Napisane przez  goniec.com
Podróże: Unia Europejska tworzy "bezpieczną listę" krajów. Co z Wielką Brytanią?

Ambasadorzy UE poparli propozycje ponownego otwarcia granic dla mniej ważnych podróży z krajów o niskim wskaźniku zakażeń, a lista ma zostać uzgodniona w tym tygodniu.

Dyplomaci w Brukseli powiedzieli, że odwiedzający powinni mieć możliwość przyjazdu z krajów, w których zapadalność wynosi poniżej 75 przypadków na 100 000 osób. „Bezpieczna lista” nie została jeszcze ustalona. Zgodnie z tymi warunkami podróżni z Wielkiej Brytanii kwalifikowaliby się, ale istnieją obawy dotyczące indyjskiego wariantu Covid-19.

Według korespondenta BBC Europe Jean Mackenzie, istnieją pewne wahanie przed dodaniem Wielkiej Brytanii do listy bezpiecznych, ponieważ niektóre kraje UE chcą zobaczyć, jak rozgrywa się fala przypadków związanych z wariantem indyjskim.  Wysłannicy UE zalecili również, aby osoby, które zostały w pełni zaszczepione, mogły podróżować do krajów spoza UE. Jednak twierdzą, że to państwa członkowskie powinny decydować o środkach, które narzucą, takich jak testy Covid lub kwarantanna.

Jeśli Wielka Brytania zostanie dodana do „listy bezpiecznych” UE, każdy, kto posiada niezbędną dokumentację, będzie mógł ją odwiedzać, nie tylko osoby, które zostały w pełni zaszczepione. Ambasadorzy zalecili również uzgodnienie hamulca bezpieczeństwa dla wariantów firmy Covid będących przedmiotem zainteresowania.

Jednak warunki planowanego ogólnounijnego cyfrowego zielonego certyfikatu nie zostały jeszcze podpisane. Zaświadczenie powinno zawierać negatywny wynik testu, dowód szczepienia lub niedawne wyzdrowienie z Covid.

Portugalia, Włochy i Grecja zniosły już ograniczenia kwarantanny dla brytyjskich podróżników, a Hiszpania ma ogłosić to w najbliższych dniach.

Portugalia jest jedynym krajem znajdującym się obecnie na własnej zielonej liście Wielkiej Brytanii, umożliwiającej podróżnym powrót bez poddawania się kwarantannie. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę