MenuPierwsza rada w Wielkiej Brytanii zaoferowała kobietom płatny urlop po poronieniu

Pierwsza rada w Wielkiej Brytanii zaoferowała kobietom płatny urlop po poronieniu

Rada Miejska w Londynie jest pierwszym samorządem lokalnym w kraju, który oferuje w pełni płatny urlop pracownikom, którzy poronili lub urodzili martwe dziecko. Kobiety, które cierpią z powodu utraty dziecka na dowolnym etapie ciąży, będą uprawnione do tygodniowego zwolnienia z pracy zgodnie z planami ujawnionymi  przez radę Barking i Dagenham.

Władze lokalne poinformowały, że mężczyzna lub kobieta, których partner poronił lub urodziło martwe dziecko, również będzie miał taki sam czas wolny od pracy, aby ich wesprzeć i poradzić sobie ze stratą. Zgodnie z prawem brytyjskim pracodawcy nie mają obowiązku udzielenia urlopu rodzinnego, jeśli on lub ich partner straci dziecko przed 24. tygodniem ciąży. Firmy muszą również zezwalać rodzicom na skorzystanie z planowanego urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego tylko wtedy, gdy ich dziecko urodzi się martwe po 24 tygodniach. Zastępca przewodniczącego rady Barking i Dagenham, Dominic Twomey, powiedział: „Trudno uwierzyć, że w 2021 roku rodzice, którzy tragicznie cierpią z powodu poronienia, mają niewielkie wsparcie, a w wielu przypadkach nie mają innego wyjścia, jak wrócić do pracy lub zwolnić z pracy. Mamy nadzieję, że nasze zmiany przyczynią się w jakiś sposób do wspierania naszych pracowników, gdy tego najbardziej potrzebują, jednocześnie zachęcając inne organizacje do tego samego”.

Według Stowarzyszenia Miscarriage Association około jedna czwarta ciąż w Anglii kończy się poronieniem. Rada miejska Barking i Dagenham oświadczyła, że ​​będzie również oferować „ukierunkowane wsparcie” pracownikom, którzy stracili dziecko, w tym „system kumpli” zaprojektowany, aby pomóc im wrócić do pracy.  Twomey dodał: „Rada uznaje, że poronienie jest wydarzeniem z życia wziętym i chcemy wesprzeć rodziców w tym bardzo smutnym czasie, przyznając się do ich straty i znajdując sposoby, aby ich wesprzeć. Jako naród musimy zrobić więcej, aby rozmawiać o poronieniach i usunąć piętno otaczające ten temat”. 

W zeszłym miesiącu Channel 4 wprowadził politykę dotyczącą utraty ciąży przez dwa tygodnie płatnego urlopu, mówiąc, że uważa, że ​​jest to nowość na świecie dla pracodawców. W poniedziałek internetowy bank Monzo ogłosił płatne urlopy dla pracowników dotkniętych poronieniem. Barking i Dagenham powiedzieli, że inspiracją była Nowa Zelandia, gdzie w marcu parlament przegłosował przyznanie matkom i ich partnerom trzydniowego płatnego urlopu po poronieniu. (Źródło: standard.co.uk)

Powrót na górę