Logo
 Wydrukuj tę stronę

Tylko 12 krajów na zielonej liście. Co z Polską?

Tylko 12 krajów na zielonej liście. Co z Polską?

Ujawniono pełną listę wakacyjnych destynacji, do których Brytyjczycy mogą podróżować bez konieczności poddawania się kwarantannie. Tylko 12 krajów znalazło się na zielonej liście.

Na zieloną listę trafiły: Portugalia, w tym Azory i Madera, Izrael, Australia, Nowa Zelandia,  Singapur, Brunei,  Islandia, Wyspy Owcze, Gibraltar,  Falklandy, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Wyspa Świętej Heleny, Tristan de Cunha, Wyspa Wniebowstąpienia.

Większość krajów zostanie umieszczona na bursztynowej liście, wymagając 10-dniowego okresu samoizolacji, który można skrócić do pięciu w ramach programu testów i zwolnień, który wymaga opłacenia drugiego testu. Na liście znajduje się m.n. Polska. 

Kraje z czerwonej listy mają najsurowsze zasady, a powroty mają tylko obywatele Wielkiej Brytanii lub Irlandii lub mieszkańcy Wielkiej Brytanii - i muszą zapłacić za 10-dniowy pobyt w rządowym hotelu kwarantanny. Do czerwonej listy dodano Turcję, Malediwy i Nepal.

Osoby powracające z tych krajów po 4 nad ranem w środę będą musiały pozostać w hotelu kwarantanny przez 11 nocy za koszt 1750 £ dla podróżujących samotnie. Podróżni do krajów oznaczonych jako zielone nie będą musieli izolować się po powrocie, ale będą musieli przejść test Covid przed podróżą i po niej. Kraje zostały skategoryzowane na podstawie liczby przypadków Covid i sukcesu wprowadzenia szczepionek.

"Ogłaszam dzisiaj, że od 17 maja będzie można podróżować po 12 krajach i terytoriach znajdujących się na zielonej liście, w tym: Portugalii, Gibraltarze i Izraelu. Żałuję, że nie uwzględniono jeszcze ulubionych letnich destynacji, takich jak Francja, Hiszpania i Grecja, ale co trzy tygodnie od ponownego otwarcia będziemy przeglądać kraje, aby zobaczyć, jak i gdzie możemy rozszerzyć zieloną listę. Więc to tylko pierwszy krok. Sygnały za granicą są teraz bardziej obiecujące, ponieważ ich programy szczepień zaczynają się nabierać." - powiedział sekretarz transportu Grant Shapps.

Departament Transportu ogłosił również, że od 17 maja osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki na koronawirusa, będą mogły korzystać z aplikacji NHS, aby zademonstrować swój status. Osoby, które nie mają tej aplikacji, będą mogły poprosić o list NHS od tej daty. Wcześniej dyrektor zarządzający Booking.com ostrzegał, że ceny podróży wzrosną z powodu stłumionego popytu i mniejszej liczby obsługiwanych samolotów. Gigant podróżniczy IAG, który jest właścicielem British Airways, wezwał rząd do wprowadzenia niedrogich, prostych i proporcjonalnych testów w celu zastąpienia kwarantanny. W międzyczasie największy operator turystyczny w Wielkiej Brytanii, Tui, powiedział, że będzie subsydiować koszt testów Covid dla klientów, aby zachęcić więcej osób do latania, oferując pakiety testowe w cenie od 20 do 90 funtów.

Szkocja, Walia i Irlandia Północna nie podały, kiedy będą łagodzić surowe ograniczenia w podróżowaniu. (Źródło: metro.co.uk)

Zobacz także:

© Goniec.com