Logo
 Wydrukuj tę stronę

Irlandia Północna przyspiesza plany wyjścia z blokady

Irlandia Północna przyspiesza plany wyjścia z blokady

Irlandia Północna otworzy restauracje na świeżym powietrzu od końca kwietnia, a hotele od końca maja, powiedział rząd regionu brytyjskiego, przyspieszając plany wyjścia z blokady, które spowodują, że otworzy swoją gospodarkę znacznie szybciej niż sąsiednia Irlandia.

Handel detaliczny zbędnymi produktami ma zostać ponownie otwarty w Irlandii Północnej 30 kwietnia. W tej chwili otwierać mogą tylko sklepy detaliczne na świeżym powietrzu i te uznane za niezbędne. Podstawowe usługi mogły pozostać otwarte podczas blokady, w tym sklepy spożywcze, supermarkety, sklepy ogólnospożywcze, sklepy na osiedlu, kioski, sklepy z licencjami i apteki. Zakłady pogrzebowe, dentyści, optycy, usługi audiologiczne, kręgarz, kręgarze, osteopaci również mogą pozostać otwarte, a także usługi związane ze zdrowiem psychicznym. Profesjonalne usługi, w tym radcy prawni, również mogą działać normalnie, podobnie jak usługi w branży produkcyjnej i budowlanej.

Od piątku 23 kwietnia fryzjerzy będą mogli ponownie otwierać, podobnie jak inne usługi bliskiego kontaktu. Obejmuje to salony kosmetyczne, które również musiały zamknąć swoje zakłady w grudniu.

Otwarcie nielicencjonowanych i licencjonowanych obiektów gościnnych planowane jest na 30 kwietnia, ale będą one mogły działać tylko na zewnątrz. Oznacza to, że za nieco ponad dwa tygodnie będziesz mógł udać się do kawiarni, kawiarni, restauracji, klubu towarzyskiego lub ogródka piwnego i zostać obsłużonym na zewnątrz. Ludzie nie będą musieli spożywać obfitego posiłku, aby napić się alkoholu, a wcześniejsza rezerwacja w barach nie będzie wymagana. Gościnność w pomieszczeniach, w tym puby i hotele, prawdopodobnie nie zostanie ponownie otwarta przed 24 maja.

Od 30 kwietnia zniesiony zostanie również czas zamknięcia (godz. 23:00) dla dań na wynos i  zamknięcia licencji i sprzedaży alkoholu (godz. 20:00). Od tego dnia będzie można korzystać z siłowni i basenów , w tym z opiekunem, a także wrócić do indywidualnego treningu lub coachingu z dystansem społecznym. Będzie to dotyczyć dużych obiektów, takich jak centra rekreacyjne. Oczekuje się jednak, że wznowienie ćwiczeń grupowych w pomieszczeniach zostanie wstrzymane do 24 maja.

„Wchodzimy teraz w jaśniejsze i lepsze czasy” - powiedziała w przemówieniu do zgromadzenia regionalnego Arlene Foster, premier Irlandii Północnej, aby ogłosić nowe plany.  Irlandia, która podała pierwsze dawki szczepionki COVID-19 około jednej piątej populacji w porównaniu z trzema piątymi w Irlandii Północnej, planuje rozpocząć stopniowe ponowne otwieranie sprzedaży detalicznej w maju, a część sektora hotelarskiego ma rozpocząć się w czerwcu. Różnice w przepisach po obu stronach otwartej granicy budziły w przeszłości obawy przed dużą liczbą osób przekraczających granicę w celu skorzystania z usług i podważaniem środków ochrony zdrowia publicznego. 

Anglia, która również podała pierwsze dawki szczepionki około dwóm trzecim swojej populacji, w tym tygodniu ponownie otworzyła wszystkie sklepy, pomieszczenia do higieny osobistej i restauracje na świeżym powietrzu. (Źródło: bbc.com, reuters.com) 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Zobacz także:

© Goniec.com