MenuWybuch wariantu południowoafrykańskiego. Wróci część obostrzeń?

  • Napisane przez  goniec.com
Wybuch wariantu południowoafrykańskiego. Wróci część obostrzeń?

Niektóre zasady blokowania mogą wymagać ponownego nałożenia, jeśli warianty Covid-19 rozprzestrzeniają się szybko, ostrzegł naukowiec doradzający rządowi.

Profesor Peter Openshaw powiedział, że jeśli nie będą kontrolowane, wybuchy zmutowanych szczepów mogą zmusić rząd do „odwrócenia redukcji blokady”. Czołowy naukowiec powiedział, że jest „bardzo zaniepokojony” grupą przypadków południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa w Londynie .

Testowania blitz ogłoszono w poniedziałek po wykryciu 44 przypadków wariantu  w Lambeth i Wandsworth.  Profesor Openshaw, członek sieci informacji klinicznych Covid-19, powiedział Newsnight BBC2: „Wielu z nas, naukowców, jest bardzo zaniepokojonych tym, co się dzieje w tej chwili. Myślę, że wszyscy mamy tylko nadzieję, że etapowa redukcja blokady będzie w porządku. Robi się to dość ostrożnie, ale myślę, że to nie jest dobra wiadomość. Jeśli szybko rozprzestrzeni się południowoafrykański lub inny bardziej odporny wariant, może się zdarzyć, że będziemy musieli odwrócić redukcję blokad”.

Według danych rządowych w Wielkiej Brytanii odnotowano 533 potwierdzone genomicznie przypadki odmiany południowoafrykańskiej i 11 innych prawdopodobnych przypadków. Wydaje się, że wybuch wariantu Covid-19 w południowym Londynie został wywołany przez osobę, która wyjechała z Afryki.  W tamtym czasie kraj ten nie figurował na czerwonej liście obowiązkowej kwarantanny hotelowej , ale teraz tak jest. Rząd powiedział, że wprowadzono „zdecydowane środki” w celu znalezienia nowych przypadków. Rzecznik premiera dodał, że klaster przypadków wariantu południowoafrykańskiego jest traktowany „bardzo poważnie”, a „procesy testowe, które wdrożyliśmy, działają dobrze”. (Źródło: metro.co.uk, bbc.com)

Powrót na górę