Logo
 Wydrukuj tę stronę

Te kraje zapraszają turystów, ale tych zaszczepionych

Te kraje zapraszają turystów, ale tych zaszczepionych

Wiele krajów jest nastawionych na przyjęcie podróżujących z Wielkiej Brytanii bez konieczności poddawania ich kwarantannie - o ile otrzymali szczepionkę.

Według doniesień rząd Wielkiej Brytanii opracowuje technologię certyfikacji szczepionek, która pozwoli Brytyjczykom zweryfikować ich status szczepień po zezwoleniu na podróż. Daje to zaszczepionym pasażerom możliwość ominięcia niektórych obowiązujących ograniczeń. Będzie to zależeć od tego, jak skuteczne są szczepionki przeciwko nowym wariantom Covid, które mogą się pojawić, jak wskazał raport z globalnych podróży. Jednak niektóre kraje już otworzyły swoje granice dla zaszczepionych osób przybywających z Wielkiej Brytanii, podczas gdy inne zobowiązują się to zrobić w późniejszym terminie. Dzieje się tak pomimo tego, że Anglia nadal zakazuje wyjazdów poza Wielką Brytanię najwcześniej do 17 maja. Do tego czasu przepisy Covid stanowią, że próba opuszczenia Anglii w celu wyjazdu poza Wielką Brytanię lub nawet przebywanie w „miejscu zaokrętowania” w celu opuszczenia kraju bez uzasadnionej wymówki może podlegać karze grzywny w wysokości do 5000 funtów. Estonia powiedziała już, że pasażerowie, którzy otrzymali szczepionkę lub pozytywny wynik testu Covid w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nie będą musieli izolować się po przybyciu do kraju od 1 lutego. W Rumunii pasażerowie, którzy otrzymali obie dawki szczepionki, zostaną wpuszczeni do kraju bez konieczności izolacji, pod warunkiem, że ich druga dawka była wcześniejsza niż 10 dni. Osoby, które nie zostaną zaszczepione, zostaną poproszone o samoizolację i będą potrzebować negatywnego testu wykonanego nie później niż 72 godziny przed ich przybyciem.

Gruzja, Liban i Polska również ponownie otworzyły swoje granice dla podróżnych z obiema dawkami szczepionki Covid. W Libanie pasażerowie również będą musieli przejść test łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) po przylocie. Seszele otworzyły swoje granice dla wszystkich krajów poza Republiką Południowej Afryki od 25 marca, niezależnie od ich statusu szczepień. Osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki, nie zostaną poddane kwarantannie, ale nadal będą musiały przejść negatywny test przed przybyciem.

Następnie Chorwacja zaczęła zezwalać pasażerom na przyjazd 1 kwietnia. Wszyscy podróżujący w tym kraju muszą mieć albo pełne świadectwo szczepień (z drugą dawką ukończoną co najmniej dwa tygodnie wcześniej), negatywny wynik testu nie wcześniej niż 48 godzin wcześniej lub dowód, że wykonali test pozytywny dla Covid nie więcej niż 180 dni temu. Ten sam system został wprowadzony w Czarnogórze, ale podróżni musieli otrzymać drugą dawkę co najmniej siedem dni przed przybyciem lub wykonać test na obecność przeciwciał Covid nie wcześniej niż 30 dni temu. Dzieje się tak, gdy Islandia otworzyła dziś swoje granice dla wszystkich zaszczepionych podróżników, a przybywający potrzebują zaświadczenia potwierdzającego, że otrzymali obie dawki szczepionki Covid.

Belize stało się również pierwszym krajem karaibskim, który przyjmuje w pełni zaszczepionych pasażerów i zrezygnował z konieczności poddawania ich negatywnemu testowi Covid przed podróżą. Ekwador otworzył swoje granice dla zaszczepionych pasażerów 22 marca - mimo że znajduje się na „czerwonej liście” krajów objętych zakazem rządu Wielkiej Brytanii. Pasażerowie będą również potrzebować negatywnego wyniku testu Covid przed przybyciem.

Słowenia jest obecnie otwarta dla pasażerów z Wielkiej Brytanii, ale może wymagać od nich poddania ich kwarantannie przez 10 dni, chyba że zostaną w pełni zaszczepieni szczepionką Covid lub otrzymają negatywny wynik testu w ciągu 48 godzin przed ich przybyciem. Osoby, które otrzymały szczepionkę Pfizer / BioNTech, muszą otrzymać drugą dawkę co najmniej siedem dni przed przybyciem, w przypadku szczepionki Moderna musi to być co najmniej 14 dni, a po szczepieniu Oxford / AstraZeneca co najmniej trzy tygodnie. Dla tych, którzy chcą podróżować na Cypr, oczekuje się, że wyspa umożliwi w pełni zaszczepionym turystom przyjazd od 1 maja. Grecja pozwoli podróżnym, którzy zostali zaszczepieni, mają przeciwciała lub negatywny wynik testu z tego samego dnia.

Portugalia zamierza zezwolić na podróżowanie z Wielką Brytanią bez ograniczeń dla osób zaszczepionych lub z ujemnym wynikiem testu od 17 maja, podczas gdy Hiszpania ma nadzieję powitać z powrotem brytyjskich turystów z „cyfrowym paszportem szczepionkowym” od 19 maja. Tajlandia ogłosiła również, że od 1 lipca będzie witać zaszczepionych gości na wyspie Phuket, bez konieczności ich izolowania się. W kraju obowiązuje obecnie obowiązkowy 10-dniowy system kwarantanny.

Ci, którzy mogą udowodnić, że otrzymali obie dawki szczepionki, będą również musieli zostać przebadani na obecność Covid-19 po przyjeździe i będą mogli opuścić Phuket do innych regionów po tym, jak spędzą tam tydzień. Krabi, Phangnga, Koh Samui, Chonburi (Pattaya) i Chiang Mai zostaną ponownie otwarte dla zaszczepionych podróżnych bez wymogu kwarantanny w październiku. Izrael planuje również zezwolić wszystkim pasażerom na pominięcie kwarantanny, jeśli wykażą dowód odporności na Covid. Rząd zapowiedział, że kraj ponownie otworzy się dla turystów „w połowie 2021 roku”. Węgry i Hawaje również planują ponowne otwarcie podróży dla zaszczepionych pasażerów bez kwarantanny, ale nie podały jeszcze daty. Obecnie każdy przybywający na wyspy hawajskie musi spędzić 10 dni w obowiązkowej izolacji, chyba że może przedstawić dowód negatywnego wyniku testu Covid-19 wykonanego w ciągu 72 godzin od przybycia. (Źródło: metro.co.uk)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco i wiedzieć co się dzieje na Wyspach oraz w Polsce, zapraszamy na www.goniec.com ponownie!

Zobacz także:

© Goniec.com