Logo
 Wydrukuj tę stronę

Wielka Brytania: Nie zamierzasz się szczepić? Możesz nie wejść do tych miejsc

Wielka Brytania: Nie zamierzasz się szczepić? Możesz nie wejść do tych miejsc

- Przed wejściem do teatru, czy restauracji trzeba będzie wykazać, czy jest się zaszczepionym lub wolnym od wirusa - taki pomysł rozważa rząd Wielkiej Brytanii. Miałaby do tego służyć aplikacja opracowana przez NHS (narodową służbę zdrowia).

W Wielkiej Brytanii trwa debata, czy pracodawcy, a także właściciele pubów, restauracji, teatrów, mają prawo sprawdzać, czy zaszczepiliśmy się na COVID-19 (lub mamy aktualne testy). Mogliby to robić przy użyciu znanej już aplikacji przygotowanej przez NHS (National Health Service), która zyskałaby nowe funkcjonalności.

Ten pomysł został oprotestowany przez związki zawodowe oraz The Equality and Human Rights Commission (EHRC). Działacze tych organizacji uważają, że takie posunięcie może być niezgodne z prawem i prowadzić do dyskryminacji, a także skłaniać pracodawców do zmniejszenia środków bezpieczeństwa w miejscu pracy - pisze dziennik "The Guardian".

Niektóre firmy już zapowiedziały, że będą wymagać od swoich pracowników dowodu, że poddali się szczepieniom. Jako przykład wymienia się firmę Pimlico Plumbers (największa firma hydrauliczna w Londynie), która chce wprowadzić zasadę "no jab, no job", czyli "bez szczepienia nie ma pracy". To zresztą niejedyna firma, która rozważa podobny pomysł - pisze "The Guardian", wymieniając min. Barchester Healthcare.

Szefowie Barchester Healthcare, drugiej co do wielkości firmy w kraju prowadzącej domy opieki w Wielkiej Brytanii zapowiedzieli, że od końca kwietnia nie będą zlecać dyżurów pracownikom, którzy odmówią zaszczepienia się na COVID-19. - Około 5 procent personelu z 240 domów opieki odmówiło zaszczepienia się z powodów innych niż medyczne, więc trzeba było podjąć działania w celu ochrony pensjonariuszy, z których niektórzy chcą, aby opiekowali się nimi tylko pracownicy zaszczepieni przeciw COVID-19 - mówią przedstawiciele firmy cytowani przez "The Guardian". Personel zostanie więc poproszony o udowodnienie, że przyjął szczepionkę na COVID-19 poprzez certyfikat wygenerowany przez aplikację myGP.

Prawnicy do których firma zwróciła się o opinię stwierdzili, że w sytuacji, w której istnieje ważny nadrzędny powód, nie można mówić o dyskryminacji. (Źródło: gazeta.pl)

Zobacz także:

© Goniec.com