Logo
 Wydrukuj tę stronę

Cztery kroki do normalności. Luzowanie obostrzeń w Anglii

Cztery kroki do normalności. Luzowanie obostrzeń w Anglii

Premier ujawnił drogę Anglii do wyjścia z blokady koronawirusa w Izbie Gmin. Rozmawiając z posłami w parlamencie, Boris Johnson ogłosił wysoce oczekiwane środki po przeanalizowaniu najnowszych danych dotyczących koronawirusa w zeszłym tygodniu.

„Nie ma wiarygodnej drogi do Wielkiej Brytanii bez Covidów lub w rzeczywistości świata bez Covidów i nie możemy w nieskończoność trwać z ograniczeniami, które osłabiają naszą gospodarkę, nasze fizyczne i psychiczne samopoczucie oraz szanse życiowe naszych dzieci” - powiedział premier. „I właśnie dlatego tak ważne jest, aby ten plan działania był ostrożny, ale także nieodwracalny.Wyruszamy na drogę, którą mam nadzieję i wierzę, że jest jednokierunkowa droga do wolności, a ta podróż jest możliwa dzięki tempu programu szczepień”. Johnson dodał, że złagodzenie blokady będzie kierowane przez „dane, a nie daty” i podkreślił, że zniesienie środków nastąpi na szczeblu krajowym, a nie regionalnym, jak wcześniej. Wyjaśnił, że istnieją cztery kroki do odblokowania kraju, ale między każdym etapem będzie pięć tygodni, aby ocenić wpływ, jaki ma on na infekcje.

Krok pierwszy - 8 marca

Tego dnia nastąpi pierwszy krok w kierunku złagodzenia blokady, wraz z ponownym otwarciem szkół oraz pozaszkolnymi sportami i zajęciami na świeżym powietrzu. Uczniowie będą testowani dwa razy w tygodniu na obecność Covid-19. Od tego dnia ludzie będą mogli także odbywać spotkania z innymi osobami na dystansie społecznym na świeżym powietrzu w przestrzeni publicznej - w aspekcie społecznym, na przykład na pikniku i przy kawie, oprócz ćwiczeń. W ramach pierwszego kroku zniesionych zostanie więcej środków od 29 marca, kiedy zaczną się wakacje szkolne. Spotkania na świeżym powietrzu będą dozwolone albo na podstawie przywróconej „reguły sześciu”, albo między dwoma domami, jeśli grupa jest większa.

Obiekty sportowe na świeżym powietrzu, takie jak korty tenisowe i boiska do koszykówki oraz odkryte baseny, będą mogły zostać ponownie otwarte, a „formalnie zorganizowane sporty na świeżym powietrzu” będą mogły zostać wznowione. Od tego momentu zasada „zostań w domu” zostanie zniesiona, ale pan Johnson podkreślił, że ludzie powinni maksymalnie ograniczać podróże i pracować w domu, chyba że jest to absolutnie konieczne. Tym, którym powiedziano, aby to zrobili, również zaleca się osłonięcie do końca marca.

Krok drugi - 12 kwietnia

Premier ostrzegł, że drugi etap nastąpi „nie wcześniej” niż 12 kwietnia, aby zapewnić pięciotygodniową przerwę między pierwszym a drugim etapem. Restauracje i puby będą mogły obsługiwać klientów na świeżym powietrzu od 12 kwietnia - bez godziny policyjnej i zasady „obfitego posiłku” - a sklepy, które nie są niezbędne, zostaną ponownie otwarte od tego dnia. Ponownie otwarte zostaną również fryzjerzy oraz salony urody, a także kryte centra rekreacyjne, w tym siłownie i baseny.

Staycations powrócą, co oznacza, że ​​domy wakacyjne mogą być ponownie otwarte, pod warunkiem, że są używane tylko przez osoby indywidualne lub grupy domowe. Ogrody zoologiczne, parki rozrywki i kina samochodowe zostaną ponownie otwarte, podobnie jak biblioteki publiczne i domy kultury.

Krok trzeci - 17 maja

Johnson powiedział, że „większość ograniczeń dotyczących spotkań na świeżym powietrzu zostanie zniesionych” od 17 maja, pod warunkiem, że dane dotyczące przypadków, hospitalizacji i zgonów są pod kontrolą. Na spotkaniach plenerowych będzie ograniczenie do 30 osób. Ludzie będą mogli ponownie mieszać w pomieszczeniach , zgodnie z „zasadą sześciu”, lub w dwóch gospodarstwach domowych, jeśli grupa liczy więcej niż sześć osób. Puby, bary i restauracje zostaną ponownie otwarte pod dachem , podobnie jak kina, teatry i sale koncertowe. Od tego dnia otwarte będą również place zabaw dla dzieci, hotele i hostele.

Stadiony sportowe mogą zostać ponownie otwarte, z zastrzeżeniem ograniczeń pojemności, a imprezy na większą skalę będą pilotowane przy użyciu rozszerzonych testów.

Etap 4 - 21 czerwca

To ostatni etap zniesienia blokady, a Johnson powiedział, że rząd zamierza „usunąć wszelkie prawne ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych”. Wesela mogą odbywać się przy pełnej pojemności, a nocne kluby mogłyby zostać ponownie otwarte na tym etapie, potencjalnie wykorzystując testy w celu zmniejszenia ryzyka infekcji. Można by zezwolić na imprezy na żywo, przedstawienia teatralne i zajęcia sportowe przy dużej liczbie widzów. Oczekuje się, że kraj osiągnie stan niemal normalny do lipca, kiedy przewiduje się, że każdemu dorosłemu zaproponowano pierwszą dawkę szczepionki Covid-19 . Premier powiedział marszałkowi: "Wiem, że będzie wielu ludzi, którzy będą się martwić, że jesteśmy zbyt ambitni i że narzucanie wirusowi jakiegokolwiek planu jest aroganckie i zgadzam się, że zawsze musimy być pokorni w oblicze natury i musimy być ostrożni. (Źródło: metro.co.uk)

Zobacz także:

© Goniec.com