MenuBoris Johnson: Nie mogę obiecać, że to ostatni lockdown

  • Napisane przez  goniec.com
Boris Johnson: Nie mogę obiecać, że to ostatni lockdown

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że chce, aby obecny lockdown był ostatnim, ale nie może dać żelaznych gwarancji co do tego. Powiedział też, że bezprecedensowe osiągnięcie w postaci 15 mln zaszczepionych osób nie może stać się czasem relaksu.

Przemawiając na konferencji prasowej na Downing Street, premier pochwalił "zdumiewające wysiłki" wszystkich osób, zaangażowanych w dostarczanie szczepionek przeciw Covid-19, dzięki czemu udało się zrealizować - i to dzień przed terminem - postawiony na początku stycznia cel w postaci zaoferowania do połowy lutego szczepionki wszystkim 15 mln osób z pierwszych czterech grup priorytetowych. - To bezprecedensowe narodowe osiągnięcie, ale nie jest to moment na odprężenie, a wręcz moment na przyspieszenie, ponieważ zagrożenie ze strony tego wirusa jest nadal bardzo realne. Tak, to prawda, zaszczepiliśmy ponad 90 proc. osób w wieku powyżej 70 lat, ale nie zapominajmy, że 60 proc. pacjentów z Covid w szpitalach ma mniej niż 70 lat - mówił Johnson.

Johnson podtrzymał zamiar ogłoszenia w przyszłym tygodniu, kiedy i w jakim tempie znoszony będzie trzeci ogólnokrajowy lockdown w Anglii, który wprowadzony został na początku stycznia. - W przyszłym tygodniu określę mapę drogową, mówiąc jak najwięcej o drodze do normalności, nawet jeśli niektóre rzeczy są bardzo niepewne. Ponieważ chcemy, aby ten lockdown był ostatnim, chcemy, aby postęp był ostrożny, ale również nieodwracalny - oznajmił. Zastrzegł jednak, że na obecnym etapie nie może dać żelaznych gwarancji, iż na pewno tak będzie, ani że nie nastąpią żadne nieprzewidziane trudności. - Nie moge obiecać, że to ostatni lockdown. (Źródło: polsatnews.pl)

Powrót na górę