Logo
 Wydrukuj tę stronę

Wielka Brytania zamknięta ze wszystkich stron. Jak wrócić do Polski?

Wielka Brytania zamknięta ze wszystkich stron. Jak wrócić do Polski?

Od poniedziałku nie da się wrócić do Polski żadną drogą: lotniczą, morską, ani nawet Eurotunelem. To efekt nowej decyzji Francji o zamknięciu granicy.

Brytyjczycy są wściekli, a Polacy nie mogą wrócić do domu na święta. Premier Wielkiej Brytanii zarządził lockdown na Wyspach tuż przed świętami Bożego Narodzenia, mimo wcześniejszych zapowiedzi, że to nie nie nastąpi. W kraju zapanował chaos komunikacyjny i stanął import towarów, również żywności.

Czy Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii dadzą radę wrócić do domu na święta drogą lądową? Nie przez pierwsze 48 godzin tego tygodnia, bo Francja zamknęła granicę na dwie doby. W poniedziałek i wtorek (21-22 grudnia 2020 roku) nie można przedostać się na kontynent europejski tunelem pod kanałem La Manche ani promem z Dover do Calais. Wkrótce rząd Francji zdecyduje czy izolacja potrwa dłużej, ale nawet jeśli w środę otworzy granicę, co jest bardzo wątpliwe, pozostaną tylko dwa dni (23-24 grudnia) na powrót do Polski przed świętami. Zgodnie z oficjalnym komunikatem ruch promowy z Dover jest zamknięty do odwołania ze względu na ograniczenia w przekraczaniu granicy narzucone przez Francję. Ostatni pociąg Le Shuttle podróżujący wahadłowo Eurotunelem ruszył o godz. 21:34 20 grudnia.

Sytuacja jest niewesoła bowiem na poniedziałek i wtorek był przewidywany największy exodus ekspatów do swoich ojczyzn. Powodem wyjątkowo intensywnego ruchu na granicach Wielkiej Brytanii są nie tylko święta, ale również zbliżające się nieuchronnie wejście w życie brexitu "bez umowy", które stanie się faktem 1 stycznia 2021 r. Część mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków chciała po prostu nie wracać po nowym roku na wyspy, ale odkładała wyjazd do ostatniej chwili. Teraz nie mogą tego zrobić.

W każdej chwili można również spodziewać się nowych restrykcji i ograniczenia lub całkowitego zamknięcia ruchu na granicach innych krajów Unii Europejskiej. W niedzielę 20 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do zaostrzenia kontroli w związku z nowym, bardziej zaraźliwym szczepem koronawirusa, który został wykryty właśnie w Wielkiej Brytanii.

W poniedziałek, o godz. 11:00 rozpoczyna się spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej związane z tą sprawą. Wkrótce po nim mogą być podjęte nowe decyzje. Dlatego zalecamy zrezygnować ze wszystkich podróży zagranicznych, jeśli nie są absolutnie koniecznie, a także wracać jak najszybciej do domów z zza granicy, jeśli chcemy spędzić święta w Polsce. (Źródło: gazeta.pl)

Zobacz także:

© Goniec.com