MenuWielka Brytania: Pojawił się nowy szczep. Co ze świętami? Pilna narada

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania: Pojawił się nowy szczep. Co ze świętami? Pilna narada

Plany złagodzenia zasad koronawirusa, aby umożliwić ludziom mieszanie się w Boże Narodzenie, są pilnie weryfikowane przez ministrów po zidentyfikowaniu nowego szczepu Covid-19.

System baniek bożonarodzeniowych, który pozwoli trzem gospodarstwom domowym na wspólne świętowanie, może ulec zmianie w świetle szybkiego wzrostu liczby infekcji na południowym wschodzie, poinformował Daily Mail. Downing Street nadal publicznie popiera ten plan, ale za kulisami trwają pilne rozmowy, aby zdecydować, czy przepisy powinny zostać zaostrzone. Kilku ekspertów ds.zdrowia wypowiedziało się publicznie o swoich obawach dotyczących złagodzenia ograniczeń, a niektórzy twierdzą, że jest to "błąd" i "przepis na katastrofę''

Główny sekretarz skarbu Stephen Barclay powiedział, że ludzie nie powinni traktować Świąt Bożego Narodzenia jako sytuacji „poziomu zero” i wezwał ludzi do „minimalnego wysiłku”, jeśli odwiedzają rodzinę w okresie świąt. Zapytany, czy plany złagodzenia ograniczeń Covid-19 jest poddawany przeglądowi, Barclay powiedział Sky News: „Wszystkie rzeczy są zawsze poddawane przeglądowi. Trzeba znaleźć równowagę, ponieważ wiele rodzin nie widziało się przez cały rok. Jest to ważne dla dobrego samopoczucia ludzi, ich zdrowia psychicznego. Nie chcemy kryminalizować ludzi za to, że spotykają się razem jako rodzina podczas Świąt Bożego Narodzenia. Ale ważne jest, aby ludzie robili minimum, które jest możliwe. A więc ludzie będą sami wydawać osądy."

Powiedział, że niektórzy wydają się postrzegać okres pięciu dni jako czas, w którym wszystkie zasady nie mają już zastosowania, ale podkreślił, że tak nie jest. W obszarach trzeciego poziomu - które od północy obejmą Londyn oraz części Essex i Hertfordshire - wszystkie puby i restauracje pozostaną zamknięte z wyjątkiem dań na wynos. Barclay powiedział: „Stanowisko nie jest takie, że porzucamy system poziomów na pięć dni - że puszczamy ludzi. Mówimy o tym, że w rodzinie mogą łączyć się trzy gospodarstwa domowe. To jest granica oferowanej elastyczności. Myślę, że zostało to błędnie scharakteryzowane jako prawie zerowy poziom, że odrzucamy wszystkie ograniczenia. Tak nie jest."

Wczoraj Matt Hancock ujawnił, że za wzrostem infekcji w Londynie i innych częściach południowego wschodu może odpowiadać nowy szczep wirusa. Zidentyfikowano już ponad 1000 jego przypadków.  Przemawiając wczoraj w Izbie Gmin, sekretarz zdrowia powiedział, że ludzie powinni ograniczyć kontakty w jak największym stopniu w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, zwłaszcza jeśli będą widywać starszych lub wrażliwych krewnych. Zapytany o świąteczne plany podczas konferencji prasowej na Downing Street, dyrektor medyczny Chris Whitty powiedział: „Jest to w pewnym sensie ograniczone rozluźnienie, które będzie miało pewien wpływ na wzrost presji na koronawirusa. Ale najważniejsze jest to, że ludzie muszą być rozsądni. Stopień wpływu, jaki to będzie miało całkowicie zależy od tego, ile osób robi to w odpowiedzialny, minimalistyczny sposób ”.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał rząd do ponownego przyjrzenia się złagodzeniu ograniczeń dotyczących koronawirusa w okresie Bożego Narodzenia. Powiedział, że pomimo "zmęczenia" przepisami, ludzie nadal powinni być świadomi zagrożeń związanych z koronawirusem i otaczających je zasad. „To naprawdę ważne, abyśmy nadal przestrzegali zasad, czy nam się to podoba, czy nie” - powiedział Good Morning Britain.  Khand dadał, że złagodzenie ograniczeń w okresie świątecznym nie jest „obowiązkowe” i zasugerował, aby ludzie powinni nosić zakrycia twarzy, kiedy tylko jest to możliwe. „Nie musisz mieszać się w trzech domach, nie musisz przytulać i całować dziadków” - powiedział. Dodał, że wątpi, czy rząd zmieni decyzje o złagodzeniu przepisów, ponieważ Boris Johnson „nie chce być premierem odwołującym Boże Narodzenie”. (Źródło: metro.co.uk)

Powrót na górę