MenuWielka Brytania pierwsza na świece. Szczepionka na COVID-19 zatwierdzona

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania pierwsza na świece. Szczepionka na COVID-19 zatwierdzona

Wielka Brytania stała się pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer / BioNTech do powszechnego stosowania. Brytyjski regulator MHRA twierdzi, że szczepionka, która zapewnia do 95% ochronę przed chorobą Covid-19, jest bezpieczna i można zacząć ją wdrażać w przyszłym tygodniu.

Szczepienia mogą rozpocząć się w ciągu kilku dni w przypadku osób, które ich najbardziej potrzebują, takich jak osoby starsze, podatne na choroby. Wielka Brytania zamówiła już 40 mln dawek - wystarczających do zaszczepienia 20 mln osób. Około 10 milionów dawek powinno być dostępnych wkrótce, a pierwsze 800 000 dotrze do Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych dni.

Jest to najszybsza jak dotąd szczepionka, która przechodzi od pomysłu do rzeczywistości, a wykonanie tych samych kroków rozwojowych, które zwykle obejmują dziesięć lat, zajmuje tylko 10 miesięcy. Premier Boris Johnson napisał na Twitterze: „To ochrona szczepionek ostatecznie pozwoli nam odzyskać życie i ożywić gospodarkę”. Sekretarz zdrowia Matt Hancock powiedział BBC Breakfast, że NHS skontaktuje się z ludźmi, gdy nadejdzie ich kolej na szczepionkę. Dodał: „Jestem teraz pewny wiadomości, że od wiosny, począwszy od Wielkanocy, będzie lepiej i będziemy mieli lato w przyszłym roku, którym każdy będzie mógł się cieszyć”.

Dyrektor naczelny NHS, Sir Simon Stevens, powiedział, że służba zdrowia przygotowuje się do „największej kampanii szczepień w historii naszego kraju”. Około 50 szpitali znajduje się w pogotowiu, a ośrodki szczepień w miejscach takich jak centra konferencyjne są obecnie tworzone. Chociaż można rozpocząć szczepienie, ludzie nadal muszą zachować czujność i przestrzegać zasad koronawirusa, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się, twierdzą eksperci.  Oznacza to trzymanie się dystansu społecznego i masek na twarz oraz testowanie osób, które mogą mieć wirusa i proszenie ich o izolację.

Naczelny lekarz Anglii, prof. Chris Whitty, powiedział: „Nie możemy jeszcze obniżyć czujności”. Profesor Danny Altman, profesor immunologii w Imperial College w Londynie, dodał, że wiadomość o zatwierdzeniu jest „doniosła”. „Mamy pierwszą awaryjną zgodę na użycie naprawdę skutecznej szczepionki. Naprawdę heroiczna”.

Pfizer powiedział, że to zwycięstwo dla nauki. Eksperci sporządzili tymczasową listę priorytetów, skierowaną do osób najbardziej zagrożonych. Najważniejsi są mieszkańcy i personel domów opieki, osoby powyżej 80. roku życia oraz inni pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej.

Pierwsze zapasy szczepionki otrzymają - niektóre już w przyszłym tygodniu. Masowe szczepienia wszystkich osób powyżej 50. roku życia, a także młodszych osób z istniejącymi wcześniej chorobami, mogą się zdarzyć, gdy w 2021 r. Pojawi się więcej zapasów. Podaje się je w dwóch zastrzykach w odstępie 21 dni, przy czym druga dawka jest dawką przypominającą.

Budowa odporności trwa kilka tygodni. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę