MenuCOVID: Irlandia z surowszymi obostrzeniami

  • Napisane przez  goniec.com
COVID: Irlandia z surowszymi obostrzeniami

Ostrzejsze nowe ograniczenia dotyczące Covid-19 obowiązują od dzisiaj w całej Irlandii Północnej. Potrwają one dwa tygodnie.


Sprzedawcy nieistotni zostali poinstruowani, aby zamknąć, z wyjątkiem usług typu „kliknij i odbierz”. Kawiarnie i restauracje oferują wyłącznie usługi na wynos. Usługi bliskiego kontaktu, takie jak fryzjerzy i salony kosmetyczne, również musiały zamknąć swoje zakłady. Ograniczenia weszły w życie o godzinie 00:01 GMT w piątek i będzie obowiązywać do 00:01 11 grudnia. Oznacza to, że Irlandia Północna powróci do podobnych środków wprowadzonych w marcu, z wyjątkiem szkół, które pozostaną otwarte. Centra ogrodnicze, supermarkety i sklepy z artykułami gospodarstwa domowego są zwolnione z zamykania na podstawie nowych przepisów.

W Irlandii Północnej odnotowano 962 zgony związane z koronawirusem. W czwartek Departament Zdrowia zgłosił osiem zgonów i 442 nowe pozytywne przypadki Covid-19.

Oczekuje się, że środki ogłoszone przez Zarząd Stormont pomogą kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa i obniżą liczbę reprodukcji (R) przed okresem świątecznym.
Okres poprzedzający okres świąteczny jest tradycyjnie najbardziej pracowitym okresem w roku dla przedsiębiorstw dotkniętych ostatnim zamknięciem, a decyzja spotkała się z krytyką sprzedawców detalicznych i reprezentujących je grup. Lisa i Peter Mahaffey są właścicielami sklepu z pamiątkami w Bangor w hrabstwie Down. W tym tygodniu przedłużyli swoje godziny otwarcia, aby poradzić sobie z dużym wzrostem liczby klientów, próbujących pokonać zarówno blokadę, jak i świąteczny pośpiech. Mówią jednak, że nowe zasady dotyczące tego, co stanowi niezbędny handel detaliczny, są mylące, ponieważ duża część artykułów sprzedawanych w sklepie to artykuły gospodarstwa domowego. „Wszyscy duzi detaliści, tacy jak Sainsbury's i Tesco, nie zamykają się, ale sprzedają to samo, co my. Nie wiemy, na czym naprawdę stoimy” - powiedział Mahaffey. (Źródło: bbc.com) 

Powrót na górę