MenuCOVID: Wiadomo już, jak będą wyglądać bożonarodzeniowe zasady spotkań rodzinnych

  • Napisane przez  goniec.com
COVID: Wiadomo już, jak będą wyglądać bożonarodzeniowe zasady spotkań rodzinnych

Trzy gospodarstwa domowe będą mogły mieszać się przez pięć dni w okresie Bożego Narodzenia, po tym, jak przywódcy czterech narodów Wielkiej Brytanii uzgodnili świąteczną umowę. Złagodzenie ograniczeń dotyczących koronawirusa nastąpi między 23 a 27 grudnia, umożliwiając bliskim wspólne świętowanie Bożego Narodzenia w domu. Świąteczne bańki będą musiały być wyłączne w ciągu pięciu dni, co oznacza, że ​​ludzie nie mogą przenosić się z jednej trzydomowej grupy do drugiej.

Bąbelki będą mogły gromadzić się tylko w domach prywatnych, wychodzić na zewnątrz w publiczne przestrzenie i razem chodzić do miejsc kultu - nie będą mogły spotykać się razem w miejscach gościnnych. Dzieci, których rodzice są rozdzieleni, będą mogły poruszać się między dwoma oddzielnymi bańkami, ale mieszkaniec domu opieki dla osób starszych nie będzie mógł dołączyć do swoich rodzin.

Po spotkaniu między rządem Wielkiej Brytanii i zdecentralizowanymi administracjami, w celu odrzucenia ogólnokrajowego podejścia, cztery narody wydały wspólne oświadczenie, w którym ostrzegły, że ten rok nie może być „normalnym” świętem Bożego Narodzenia i zniosły ograniczenia w podróżowaniu w tym okresie. Osoby podróżujące do i z Irlandii Północnej otrzymają dodatkowy dzień na podróż po obu stronach okna.

Premier Boris Johnson przyznał, że istnieje ryzyko związane ze świątecznym relaksem, mówiąc: „to pora na radosną ostrożność” - ale jest zdeterminowany, aby dać rodzinom szansę spotkania się pod koniec tego dość ponurego roku. Eksperci ostrzegają, że poluzowanie ograniczeń i mieszanie w domu w domu może doprowadzić do gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid-19 i potencjalnie ostrzejszych ograniczeń w nowym roku. Szczególne obawy budzi mieszanie się osób starszych z młodszymi krewnymi oraz przestrzeganie przez ludzi zasad dotyczących alkoholu.

Boris Johnson z zadowoleniem przyjął to posunięcie. Napisał: „To nie może być "normalne" Boże Narodzenie. Ale zbliżając się do okresu świątecznego, ściśle współpracowaliśmy, aby znaleźć sposób, aby rodzina i przyjaciele mogli się widzieć, nawet jeśli jest to krótki czas, i zdaliśmy sobie sprawę, że musi to być zarówno ograniczone, jak i ostrożne. Nawet jeśli jest to zgodne z przepisami, spotkania z przyjaciółmi i rodziną w okresie Bożego Narodzenia będą dla poszczególnych osób osobistą oceną, biorąc pod uwagę ryzyko dla siebie i innych, zwłaszcza tych, którzy są bezbronni”. Osoby powyżej 65 roku życia przebywające w domach opieki nie będą mogły dołączyć do swoich rodzin na Boże Narodzenie pod nowym kierownictwem. Współdzielone gospodarstwa domowe w Anglii - na przykład przyjaciele dzielący mieszkanie - będą mogły rozdzielić się, aby dołączyć do innego gospodarstwa domowego na okres pięciu dni. Ale w rodzinach, w których troje dzieci mieszka poza domem, nie wszyscy będą mogli wrócić na Boże Narodzenie. Jednak studenci uniwersytetu wracający z akademików pod koniec semestru automatycznie wracaliby do swojego rodzinnego gospodarstwa domowego i dlatego nie byliby traktowani jako oddzielne gospodarstwo domowe. W oświadczeniu dodano: „Musimy uważnie przemyśleć, co robią w tym okresie, równoważąc zwiększony kontakt społeczny z potrzebą utrzymania na jak najniższym poziomie ryzyka zwiększonej transmisji wirusa. Jest to szczególnie ważne, gdy rozważamy osoby bezbronne i przed podjęciem decyzji o spotkaniu się w okresie świątecznym zachęcamy do rozważenia alternatywnych podejść, takich jak wykorzystanie technologii lub spotkania na zewnątrz". Dystans społeczny nie będzie konieczny w bożonarodzeniowych bańkach, chociaż ludziom zaleca się zachowanie umiaru i osądu, jeśli planują przebywać z przyjaciółmi lub rodziną. W okresie, w którym ograniczenia społeczne zostaną złagodzone, nie zmieni się sposób funkcjonowania gościnności na różnych poziomach. Kanclerz Księstwa Lancaster, Michael Gove, który przewodniczył spotkaniu, powiedział: „Osiągnięte dzisiaj porozumienie obejmujące całą Wielką Brytanię da nadzieję rodzinom i przyjaciołom, którzy w tym trudnym roku ponieśli wiele poświęceń.

Zasady w skrócie:
- Ograniczenia dotyczące podróży zostaną zniesione w całej Wielkiej Brytanii na pięć dni między 23 a 27 grudnia, aby umożliwić osobom z różnych gospodarstw domowych zebranie się w czasie wakacji.
- Osoby podróżujące do i z Irlandii Północnej będą mogły podróżować przez dodatkowy dzień po obu stronach.
- Maksymalnie trzy gospodarstwa domowe będą mogły w tym okresie połączyć się, tworząc „świąteczną bańkę”.
- Członkowie bańki mogą spotykać się w domu, w miejscach kultu oraz w zewnętrznych miejscach publicznych.
- Bąbelki muszą być zamocowane na czas trwania okresu i nie można ich zmienić.
- Dzieci poniżej 18 roku życia, których rodzice mieszkają oddzielnie, mogą być częścią bańki obojga rodziców, jeśli zdecydują się utworzyć różne grupy.
- W Anglii uczniowie, którzy wrócili do domu na święta, są traktowani jako część rodzinnego gospodarstwa domowego, a nie studencki, w celu stworzenia świątecznej bańki. Zasady mogą się różnić w innych administracjach po opublikowaniu szczegółowych przepisów.
- Członkowie bąbelków nie będą musieli zachowywać dystansu społecznego, gdy są razem - chociaż zaleca się im zachowanie ostrożności, jeśli w grę wchodzą osoby wrażliwe.
- Członkowie nie będą mogli spotykać się w pubach lub restauracjach, a ograniczenia dotyczące gościnności zostaną utrzymane w zależności od tego, na jakim poziomie mieszkają ludzie.
- Ludziom zaleca się ograniczenie niepotrzebnych kontaktów z osobami, z którymi nie mieszkają, na dwa tygodnie przed dołączeniem do bańki. (Źródło: metro.co.uk)

 

Powrót na górę