MenuAnglia: Podczas lockdownu demonstracje mają być zakazane

  • Napisane przez  goniec.com
Anglia: Podczas lockdownu demonstracje mają być zakazane

Według źródeł Whitehall, protesty więcej niż dwóch osób będą zabronione, gdy Anglia wróci do blokady narodowej.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel podobno poinformowała w weekend szefów policji, którzy według The Times mają egzekwować przepisy . Jednak niektórzy wyżsi funkcjonariusze policji są zaniepokojeni, że posunięcie to jest zbyt drakońskie dla liberalnego społeczeństwa.

Jeden z nich powiedział gazecie: „To spowoduje wiele kłopotów. Ludzie będą bardzo źli i istnieją obawy, że zaprotestują przeciwko temu, że nie mogą protestować. Według źródła Whitehall, rząd nie będzie wyraźnie zakazał protestów, ale poprzednie zwolnienie, które zezwalało na organizowanie demonstracji pod pewnymi warunkami pomimo pandemicznych ograniczeń dotyczących zgromadzeń, zostanie zniesione.

Mówi się, że urzędnicy naciskają na zmianę, aby zasady były bardziej sprawiedliwe i łatwiejsze do egzekwowania przez policję. Podczas pierwszej blokady niektórzy członkowie społeczeństwa skarżyli się, że tysiące ludzi mogło wyjść na ulice w proteście, podczas gdy nie mogli zobaczyć członków swojej rodziny. W czerwcu doniesienia twierdziły, że minister spraw wewnętrznych Priti Patel odbyła "stanowczą" dyskusję z szefem policji Avon i Somerset Andym Marshem na temat tego, dlaczego funkcjonariusze nie interweniowali, gdy pomnik handlarza niewolników Edwarda Colstona został zburzony z portu w Bristolu podczas marszu Black Lives Matter. Policjant powiedział podczas wydarzenia na żywo na Facebooku, że groziłoby to „brutalną konfrontacją”.

Wielu wyższych oficerów uważa, że ​​ułatwianie protestów w społeczeństwie demokratycznym jest kluczową częścią ich roli. Adwokat Adam Wagner powiedział, że brak zwolnienia z protestu w związku z kolejną blokadą był wyraźnym sygnałem, aby zniechęcić do marszów, ale jeśli zostaną wyraźnie zakazane, może to naruszyć prawa człowieka. Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział: „Prawo do pokojowych protestów jest jednym z kamieni węgielnych naszej demokracji. W tych bezprecedensowych okolicznościach każde narastające ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, prowadzące do większej liczby zgonów, jest więc niezwykle ważne, abyśmy wszyscy odegrali swoją rolę w kontrolowaniu wirusa. Ludzie muszą przestrzegać zasad dotyczących spotkań z innymi, które mają zastosowanie do wszystkich zgromadzeń, a zatem także do protestów”. (Źródło; metro.co.uk)

 

Powrót na górę