MenuWielka Brytania chce celowo zarażać ludzi koronawirusem. Są ochotnicy

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania chce celowo zarażać ludzi koronawirusem. Są ochotnicy

Wielka Brytania ma stać się pierwszym krajem na świecie, który celowo będzie zarażać zdrowych ochotników koronawirusem. Informację potwierdził już rząd.

Aż 90 ochotników w wieku poniżej 30 lat otrzyma dawkę eksperymentalnej szczepionki donosowej przed zakażeniem Covid-19 w próbie prowokacyjnej. Oczekuje się, że kontrowersyjne badanie, jeśli zostanie zatwierdzone przez organy regulacyjne, przyspieszy wysiłki mające na celu opracowanie szczepionki, a pierwsze spodziewane jest dopiero na początku przyszłego roku.
Podczas badania, którego rozpoczęcie zaplanowano na styczeń, wolontariusze będą przebywać w specjalistycznej klinice chorób w Royal Free Hospital w Londynie, gdzie ich objawy będą ściśle monitorowane. Spodziewane wyniki mają być w maju przyszłego roku.

Profesor Peter Openshaw z Imperial College w Londynie powiedział, że badanie ma na celu niewywoływanie choroby u ludzi, ale „wywołanie replikacji wirusa w nosie”. „Uważamy, że podejmując wszelkie środki ostrożności, możemy naprawdę ograniczyć infekcję, a wtedy powinniśmy być w stanie zrobić to całkiem bezpiecznie, biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie, jakie mamy w tej dziedzinie” - powiedział. Wolontariusze mają od 18 do 30 lat - grupa uważana za najmniej zagrożoną SARS-CoV-2, wirusem wywołującym Covid-19.

Po otrzymaniu dawki będą musieli pozostać w klinice przez dwa i pół tygodnia, podczas gdy ich objawy są monitorowane przez całą dobę. Żadne świadczenia pieniężne nie zostały jeszcze potwierdzone, ale według Financial Times osoby biorące udział mogą otrzymać ponad 4000 funtów za udział w procesie. Podobne badania na grypę prowadzone przez tę samą firmę, hVIVO, w przeszłości zapłaciły uczestnikom do 3750 funtów. Wolontariusze będą również monitorowani przez okres do roku później, aby zapewnić brak długoterminowych negatywnych skutków.
Jednym z ochotników jest 18-letni Alastair Fraser-Urquhart. Wyjaśniając, dlaczego się zapisał, powiedział, że procesy mogą uratować „tysiące istnień”. „To było po prostu coś, co od razu nabrało dla mnie sensu” - dodał. (Źródło: dailymail.co.uk)

Chcesz się zgłosić do badań? Wejdź TUTAJ

Powrót na górę