MenuPowrót do pełnej blokady. Ludzie mają siedzieć w domu

  • Napisane przez  goniec.cocm
Powrót do pełnej blokady. Ludzie mają siedzieć w domu

Walia ma wrócić do blokady od piątku. Każdy z mieszkańców otrzyma informację, że ma zostać w domu, chyba że wykonywana przez niego praca na to nie pozwala.

Sklepy (z wyjątkiem spożywczych), a także puby i restauracje zostaną zamknięte w całym kraju w ramach działań, których nie widziano od czasu zniesienia blokady krajowej w Wielkiej Brytanii w maju. Ponadto, zamknięte zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne, biblioteki, domu kultury. Sytuacja ta potrwa dwa tygodnie. Mieszkańcy będą mieli powiedziane, że mają zakaz spotykania się z osobami, z którymi nie mieszkają. Będzie to obowiązywało również na zewnątrz. Rząd przewidział pewne wyjątki dla osób samotnych, które mogą „bąbelkować” z innym domem dla wsparcia.

Premier Mark Drakeford powiedział, że placówki opieki nad dziećmi pozostaną otwarte. Szkoły podstawowe zostaną uruchomione po zakończeniu semestru. Do szkół średnich będą mogły uczęszczać tylko dzieci w klasie siódmej i ósmej. Wszyscy inni wrócą do nauki w domu przez dodatkowy tydzień. Studenci na walijskich uniwersytetach również mają pozostać w swoich kwaterach, a wszystkie wykłady będą przenoszone online. M. Drakeford powiedział, że wirus rozprzestrzenia się szybko w Walii i istnieje ryzyko, że NHS zostanie przytłoczony przyjęciami do szpitali. Rząd walijski udostępnia 300 milionów funtów na wsparcie dotkniętych przedsiębiorstw. Każda firma otrzyma wypłatę w wysokości 1000 GBP, a osoby z branży hotelarskiej automatycznie otrzymają 5000 GBP. Ponadto Drakeford chce większego wsparcia finansowego od Westminster w celu ochrony miejsc pracy i przedsiębiorstw dotkniętych nowymi środkami. 
Mark Drakeford powiedział w zeszłym tygodniu, że lokalne blokady obowiązujące w 17 obszarach Walii - dotykające ponad 2,3 miliona ludzi - nie spowolniły wystarczająco rozprzestrzeniania się wirusa. Zakaz podróży uniemożliwiający osobom z obszarów Wielkiej Brytanii o wysokim poziomie koronawirusa przedostawanie się do Walii wszedł w życie w piątek. Wczoraj w Walii zdiagnozowano dalsze 950 przypadków Covid-19, co daje łączną liczbę potwierdzonych przypadków w kraju do 35 628. Public Health Wales poinformowało, że zgłoszono trzy kolejne zgony, a całkowita liczba zgonów od początku pandemii wzrosła do 1711. (Źródło: metro.co.uk)

Powrót na górę