MenuPo wystąpieniu premiera Borisa Johnsona. Co wiemy?

  • Napisane przez  goniec.com
Po wystąpieniu premiera Borisa Johnsona. Co wiemy?

Boris Johnson powiedział, że nie będzie powrotu do blokady narodowej. Zapowiedział również dramatyczne, nowe ograniczenia koronawirusa w celu zwalczania drugiej fali.

W przemówieniu do Izby Gmin, ogłaszając dziś po południu nowy trójpoziomowy system, premier mówił, że zamykanie szkół i firm oraz nakazanie ludziom pozostania w domu - nie byłoby „właściwym sposobem”. Powiedział: „Są tacy, którzy twierdzą, że powinniśmy wrócić do pełnej ogólnokrajowej blokady na czas nieokreślony, zamykając szkoły i firmy, nakazując ludziom ponownie zostać w domu, tak jak to zrobiliśmy w marcu. Po raz kolejny rujnując nasze życie i społeczeństwo. Nie sądzę, żeby to był właściwy kierunek. Nie tylko pozbawialibyśmy nasze dzieci edukacji, ale także wyrządzilibyśmy naszej gospodarce taką szkodę, że podkopalibyśmy naszą długoterminową zdolność do finansowania NHS i innych kluczowych usług publicznych ”.

Johnson powiedział, że podjęcie działań teraz uratowałoby życie, ale niektórzy krytycy będą się obawiać, że jeśli ostatnie ograniczenia nie przyniosą pożądanego efektu, to dwutygodniowa blokada „wyłącznika” lub pełna blokada krajowa może być jedynymi pozostałymi opcjami. W odniesieniu do nowego trójpoziomowego systemu premier wyjaśnił: „Teraz uprościmy i ujednolicimy nasze lokalne przepisy, wprowadzając trójpoziomowy system lokalnych poziomów ostrzegania o zakażeniach w Anglii na średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie. Średni poziom alarmowy obejmie większość kraju i będzie obejmował aktualne środki krajowe, w tym zasadę sześciu i zamknięcie gościnności o 22:00”. W obszarach trzeciego poziomu puby, bary i siłowni będą musiały zostać zamknięte. Ponadto, mieszanie w domu zostanie zakazane. „Ma to przede wszystkim na celu ograniczenie transmisji z jednych gospodarstw domowych do drugich poprzez zapobieganie wszelkiemu mieszaniu lub wspieranie pęcherzyków w pomieszczeniach. Na tych obszarach zasada sześciu będzie nadal obowiązywać na zewnątrz, gdzie wirus będzie trudniej rozprzestrzeniać się w miejscach publicznych, a także w prywatnych ogrodach”. - tłumaczył.
Status obszarów na poziomie będzie sprawdzany co cztery tygodnie.

Odpowiadając na oświadczenie Sir Keir Starmer powiedział, że wydaje się, że premier jest „kilka kroków za zakrętem”. Lider Partii Pracy stwierdził, że jest „sceptyczny”, czy rząd ma plan walki z rozprzestrzenianiem się wirusa, i zapytał: „Jakie zapewnienie (B. Johnson) może nam dać, że te środki dzisiaj wystarczą, aby opanować wirusa? Wezwał do przekazania testów i śladów władzom lokalnym, bardziej hojnego pakietu wsparcia dla pracowników dotkniętych zamknięciem firm oraz zaangażowania lokalnych liderów w przyszłe decyzje. (Źródło: metro.co.uk)

Portal standard.co.uk poinformował, że ogłaszając nowy system, premier Johnson powiedział, że region Liverpool City od środy jest objęty „bardzo wysokim” alarmem Covid, z zamknięciem siłowni, centrów rekreacyjnych, pubów i punktów bukmacherskich.

Powrót na górę