MenuRośnie bunt przywodców z powodu nowego systemu blokowania koronawirusa

  • Napisane przez  goniec.com
Rośnie bunt przywodców z powodu nowego systemu blokowania koronawirusa

W momencie, kiedy Boris Johnson przygotowuje się do ujawnienia nowego lokalnego systemu blokowania Anglii w celu ograniczenia rosnących wskaźników koronawirusa, rząd stoi w obliczu rosnącego sprzeciwu ze strony północnych przywódców.

W poniedziałek premier ogłosi trzypoziomowy system środków blokujących, w ramach którego różne części kraju zostaną podzielone na „średnie”, „wysokie” lub „bardzo wysokie” lokalne obszary ostrzegania o koronawirusie. Wiele szczegółów nie zostało jeszcze potwierdzonych, ale liderzy w Liverpoolu powiedzieli, że puby i bary, sklepy bukmacherskie, kasyna i siłownie zamkną się pod ograniczeniami trzeciego poziomu „bardzo wysokiego”, podczas gdy raporty sugerują również, że ludzie będą musieli unikać wszelkich zbędnych podróży i nie podróżować między obszarami.

Oczekuje się, że Merseyside będzie jednym z obszarów podlegających ograniczeniom trzeciego stopnia - ale nadal nie ma zgody co do pakietu wsparcia finansowego dla tego obszaru w przypadku nałożenia surowych środków. Niektórzy przywódcy z północy jasno dali do zrozumienia, że ​​są niezadowoleni z sytuacji i napisali w niedzielę list otwarty do posłów z północy, wzywając do wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw dotkniętych ograniczeniami.

Sacha Lord, nocny doradca ekonomiczny burmistrza Greater Manchester Andy Burnham, również wszczął postępowanie sądowe w celu zakwestionowania wszelkich zbliżających się ograniczeń rządowych dotyczących hotelarstwa i miejsc rozrywki w całej północnej Anglii. Powiedział: „Obecnie nie ma namacalnych dowodów naukowych, które zasługiwałyby na całkowite zamknięcie sektora hotelarsko-rozrywkowego. Nasze dyskusje i ciągłe wezwania do przedstawienia dowodów zostały zignorowane i dlatego pozostawiono nam niewielki wybór, poza dalszą eskalacją sprawy. Przy wsparciu burmistrza Wielkiego Manchesteru, Andy'ego Burnhama, zaangażowaliśmy prawników, aby rozpocząć przegląd sądowy dotyczący legalności nagłych ograniczeń, które mają zostać nałożone na sektor hotelarski i rozrywkowy”. Steve Rotheram, burmistrz regionu Liverpoolu, powiedział, że dyskusje na temat nowych środków toczyły się „całą noc”. W BBC Breakfast przyznał: „Wciąż staramy się znaleźć najdrobniejsze szczegóły, które dadzą nam trochę otuchy, że po pierwsze, możemy udać się do naszych prawie dwóch milionów mieszkańców regionu Liverpoolu i wyjaśnić im, co to jest, że negocjowaliśmy w ich imieniu, ale także chcieliśmy mieć pewność od rządu krajowego, że jeśli osiągniemy niektóre z kamieni milowych, możemy bardzo szybko wyjść z trzeciego poziomu ”. Potwierdził, że test i śledzenie ze „znacznie większą kontrolą lokalną”, kwestie związane z egzekwowaniem prawa i „jeden lub dwa inne pakiety wsparcia” dotyczące zdolności władz lokalnych są jeszcze w trakcie uzgadniania, ale inne szczegóły są już dopracowywane. Powtarzając apele innych przywódców z północy, Rotherham powiedział wcześniej, że nowe ograniczenia „muszą wiązać się ze wsparciem finansowym w celu ochrony lokalnych miejsc pracy i przedsiębiorstw”.

Nottingham nadal ma najwyższy wskaźnik w Anglii, z 2763 nowymi przypadkami zarejestrowanymi w ciągu siedmiu dni do 8 października - co odpowiada 830,0 przypadków na 100 000 osób. To ogromny skok z 314,5 na 100 000 w ciągu siedmiu dni do 1 października. Rada Miejska Nottingham spodziewa się, że lokalna blokada zostanie nałożona w poniedziałek, a rady w okolicy będą prosić mieszkańców, aby nie mieszali się z ludźmi spoza ich domów lub bańkami.

Knowsley ma drugi najwyższy wskaźnik, który wzrósł z 485,9 do 669,5 z 1010 nowymi przypadkami, a Liverpool jest na trzecim miejscu, gdzie współczynnik wzrósł z 504,4 do 598,5, z 2981 nowymi przypadkami.

Przewodniczący Rady Miasta Manchester, Sir Richard Leese, powiedział, że w dyskusjach na temat nowych ograniczeń istnieje „duża przepaść”. (Źródło: standard.co.uk)

Powrót na górę