MenuŻydowskie festiwale: wydano wytyczne dotyczące bezpieczeństwa związanego z COVID

  • Napisane przez  goniec.com
Żydowskie festiwale: wydano wytyczne dotyczące bezpieczeństwa związanego z COVID

Rząd wydał bardzo szczegółowe nakazy i zakazy dla społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii podczas obchodów najważniejszych festiwali w roku.

Rosz ha-Szana, Jom Kipur i Sukkot zazwyczaj obejmują przepełnione synagogi i duże spotkania rodzinne. W tym roku synagogi będą musiały dbać o dystans społeczny i unikać wspólnych modlitewnych szali i książek. Osoba dmuchająca w szofar (róg barani) podczas Rosz ha-Szana powinna trzymać się 2 metrów od innych wyznawców.

Rozpoczynający się w piątek trzytygodniowy okres zwany Dniami Grozy jest centralnym punktem żydowskiego roku religijnego, ale wiele z jego tradycji będzie niemożliwych w tym roku. Z długiej listy kontrolnej jasno wynika, że ​​synagogi mogą być używane, o ile stosowane są zabezpieczenia przeciwko Covid. Ale wspólne modlitewniki i szale modlitewne, zwykle rozrzucone po synagodze, muszą zostać usunięte, a wierni powinni przynieść własne modlitewniki. Tam, gdzie to możliwe, należy używać mikrofonów, chociaż normalnie są one niedopuszczalne w synagogach ortodoksyjnych. Zaleca się noszenie masek, a ludzie nie powinni mieszać się w grupy liczące więcej niż sześć osób, zgodnie z nowymi ograniczeniami dotyczącymi spotkań towarzyskich. Wytyczne uznają, że „reguła sześciu” będzie miała szczególny wpływ na tradycję gościnności wokół Sukkot - Święta Namiotów, które wyznacza koniec żniw i upamiętnia wyjście z Egiptu.

Trwający, od 2 października do 9 października tego roku, festiwal zwykle obejmuje budowę „kuczki”, małego schronienia, które wielu Żydów buduje w swoich ogrodach, aby zjeść w ośmiodniowym cyklu Sukkot. Zwykle goście byliby zapraszani i stłoczeni w środku, ale teraz limit wynosi sześć osób - chyba że bańka społeczna jest większa. Nie można dzielić się jedzeniem i sztućcami, podobnie jak spotkania towarzyskie w gminnej kuczce i „kuczkach pełzających” po całej społeczności. Główną cechą Rosz ha-Szana - żydowskiego Nowego Roku - jest dźwięk szofaru, instrumentu muzycznego wykonanego z baraniego rogu, który może stanowić zagrożenie dla wirusa rozprzestrzeniającego się przez kropelki. Aby zmniejszyć ryzyko, wytyczne mówią, że dmuchawa szofaru musi znajdować się co najmniej 2 m od kogokolwiek innego i nie powinna być dmuchana w nikogo. Istnieją również szczegółowe wskazówki dotyczące ceremonii znanej jako Tashlich, podczas której w Rosz ha-Szana wyznawcy Rosz ha-Szana udają się do ruchomej wody jak rzeka i w przenośni wyrzucają swoje grzechy. Oprócz zasady szóstki i dystansu społecznego, wytyczne mówią, że przedmioty używane podczas ceremonii nie powinny być udostępniane, takie jak modlitewniki lub okruchy chleba, które niektórzy wierni rzucają na wodę. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę