MenuWielka Brytania: Co z zagranicznymi wycieczkami?

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania: Co z zagranicznymi wycieczkami?

„Żadna podróż nie jest w tej chwili wolna od ryzyka” przyznaje brytyjski rząd i dodaje, że wyjeżdżając powinniśmy wziąć pod uwagę ryzyko konieczności izolacji przez 14 dni po powrocie. 

Hiszpania została usunięta z listy krajów zwolnionych po „znaczącej zmianie w ciągu ostatniego tygodnia zarówno pod względem poziomu, jak i tempa” przypadków koronawirusa, powiedział rząd Wielkiej Brytanii. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób współczynnik zakażeń Covid-19 w kraju wynosi obecnie 39,4 przypadków na 100 000. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii wynosi 14,6. W przypadku zbliżających się wakacji, Foreign and Commonwealth Office (FCO) odradza podróżowanie do jakiejkolwiek części Hiszpanii, z wyjątkiem koniecznych, pomimo apeli o zwolnienie Wysp Kanaryjskich i Balearów z zasad kwarantanny.
Podróżni są zwolnieni z kwarantanny, jeśli przybywają do Anglii, Walii i Irlandii Północnej z krajów, które - według rządu - stanowią „zmniejszone ryzyko” koronawirusa. Obejmują one: Andora, Antigua i Barbuda, Aruba, Australia, Austria, Bahamy, Barbados, Belgia, Wyspy BES, Chorwacja, Curaçao, Cypr, Czechy, Dania, Dominika, Estonia, Wyspy Owcze, Fidżi, Finlandia, Francja, Polinezja Francuska, Niemcy, Grecja, Grenada, Grenada, Gwadelupa, Hongkong, Węgry, Islandia, Włochy, Jamajka, Japonia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Makau, Malta, Mauritius, Monako, Niderlandy, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Reunion, San Marino, Seszele, Korea Południowa, St Barthélemy, St Kitts i Nevis, St Lucia, St Pierre i Miquelon, Słowacja, Słowenia, St Vincent i Grenadine, Szwajcaria, Tajwan, Trynidad i Tobago, Turcja, Watykan, Wietnam.
Osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii ze wspólnego obszaru podróży - Republiki Irlandii, Wysp Normandzkich lub Wyspy Man - zawsze były zwolnione z zasad kwarantanny. Zwolnionych jest również 14 brytyjskich terytoriów zamorskich.
Środki zdrowotne, takie jak kwarantanna, są ustalane osobno przez każdy kraj w Wielkiej Brytanii. Walia i Irlandia Północna wprowadziły zwolnienia z kwarantanny dla tych samych krajów, co Anglia. Szkocja również zezwala na odstępstwa i zaktualizowała własną listę krajów, z którymi obecnie zezwala na podróżowanie bez kwarantanny.

Nadal będziesz musiał izolować się przez 14 dni, jeśli wrócisz do Wielkiej Brytanii z Kanady, Stanów Zjednoczonych, większości krajów Ameryki Środkowej lub Południowej oraz niektórych krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Podróżni ze Szwecji, Portugalii, Rosji i innych miejsc, których nie ma na liście, również podlegają kwarantannie.

Lista będzie poddawana przeglądowi, a rząd twierdzi, że „nie zawaha się”, aby usunąć kraj, jeśli warunki w nim się pogorszą, tak jak to uczynił w przypadku Hiszpanii. Podobnie, dalsze ograniczenia mogą zostać nałożone na podróżnych z Wielkiej Brytanii, jeśli wzrośnie wskaźnik infekcji.

Podróżni opuszczający Wielką Brytanię mogą nadal napotkać ograniczenia - w tym kwarantannę - po przybyciu do jednego z krajów objętych zwolnieniem. Około połowa krajów i terytoriów znajdujących się na liście ma ograniczenia dotyczące przybywających gości z Wielkiej Brytanii. Obejmują one:Antigua i Barbuda wymagają od Brytyjczyków przybywających drogą lotniczą przedłożenia negatywnego testu na koronawirusa z ostatnich 7 dni;
Nowa Zelandia zakazała odwiedzania prawie wszystkich zagranicznych turystów, podczas gdy Australia wymaga wizy zwolnienia, jeśli nie jesteś rezydentem ani obywatelem;
Korea Południowa nakłada 14-dniową kwarantannę;
Odwiedzający Islandię mogą albo zapłacić za test, albo przejść do kwarantanny,
Nie możesz wjechać na Cypr, jeśli byłeś w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 14 dni. To może się zmienić 1 sierpnia - wskazał rząd cypryjski. (Źróło: bbc.com)

Powrót na górę