MenuNietoperze winne pandemii koronawirusa ?

  • Napisane przez  bbc.com
Nietoperze winne pandemii koronawirusa ?

Eksperci ONZ ostrzegają, że choroby odzwierzęce - które przenoszą się ze zwierząt na ludzi - nie tylko nadal będą występować, ale będzie ich coraz więcej. 

Winą za wzrost chorób takich jak Covid-19 jest wysokie zapotrzebowanie na białko zwierzęce, niezrównoważone praktyki rolnicze i zmiany klimatu. ONZ informuje, że zaniedbane choroby odzwierzęce zabijają dwa miliony ludzi rocznie.

Covid-19 ma kosztować światową gospodarkę 9 miliardów dolarów (7,2 miliarda funtów) w ciągu dwóch lat.

Innymi chorobami odzwierzęcymi, które zaczęły się od zwierząt i skoczyły na ludzi to m.in. ebola, wirus Zachodniego Nilu i Sars. Według epidemiologów prawdopodobnie źródłem obecnej pandemii koronawirusa były nietoperze.

„W ostatnim stuleciu byliśmy świadkami co najmniej sześciu poważnych wybuchów nowych koronawirusów” - powiedziała Inger Andersen, podsekretarz generalny i dyrektor wykonawczy Programu Ochrony Środowiska ONZ. „W ciągu ostatnich dwóch dekad, a przed Covid-19, choroby odzwierzęce spowodowały szkody ekonomiczne w wysokości 100 mld $ (80 mld £)”. ONZ informuje, że każdego roku dwa miliony ludzi w krajach o niskim i średnim dochodzie umiera z powodu zaniedbanych endemicznych chorób odzwierzęcych-takich jak wąglik, gruźlica bydła i wścieklizna”. „Często są to społeczności ze złożonymi problemami rozwojowymi, dużą zależnością od zwierząt gospodarskich i bliskością dzikiej przyrody” powiedziała Andersen.

„Zintensyfikowaliśmy rolnictwo, rozbudowaliśmy infrastrukturę i wydobyliśmy zasoby kosztem naszych dzikich przestrzeni” - wyjaśniła i dodała, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu produkcja mięsa wzrosła o 260.

„Tamy, nawadnianie i gospodarstwa produkcyjne są powiązane z 25% chorób zakaźnych u ludzi. Łańcuchy podróży, transportu i dostaw żywności zatarły granice i odległości. Zmiany klimatu przyczyniły się do rozprzestrzeniania się patogenów. Nauka jest jasna, że ​​jeśli będziemy nadal eksploatować dziką przyrodę i niszczyć nasze ekosystemy, możemy spodziewać się, że w nadchodzących latach będziemy mogli spodziewać się stałego przepływu tych chorób ze zwierząt na ludzi” - powiedziała Andersen. „Aby zapobiec przyszłym epidemiom, musimy bardziej skupić się na ochronie naszego środowiska naturalnego".

Powrót na górę