Menu


Ogromne poświęcenie pracowników wykonujących testy na koronawirusa

  • Napisane przez  Goniec.com
Ogromne poświęcenie pracowników wykonujących testy na koronawirusa

Naukowiec prowadzący największe w Walii laboratorium badające koronawirusa mówił o poświęceniu, które jego zespół czyni, by stawić czoła pandemii.

Jonathan Evans prowadzi centrum wirusologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Cardiff w Walii, który w lutym przeprowadził pierwszy pozytywny test Covid-19. Powiedział, że pracownicy pracują długie godziny, przeprowadzając około 2500 codziennych testów.

Próbki pobrane w mobilnych ośrodkach testowania, domach opieki i ośrodkach zdrowia są badane w laboratorium w Cardiff. Początkowo było to jedyne laboratorium w Walii przeprowadzające testy na koronawirusa, ale obecnie również inne dzielą teraz badania.

Przed uderzeniem pandemii laboratorium pana Evansa było najbardziej zajęte w przetwarzaniu testów na choroby przenoszone drogą płciową. Wtedy codziennie przeprowadzano 400 testów na chlamydię. - Podczas świńskiej grypy musieliśmy testować około 200 próbek dziennie, ale trwało to tylko kilka dni - powiedział Evans. - Obecnie przeprowadzamy ponad 2500 testów dziennie na COVID19. Tak więc ilość procedur i systemów, które musieliśmy opracować i wdrożyć, aby móc bezpiecznie oferować tę usługę, była fenomenalna. - dodał.

- Nie ma takich słów by docenić wystarczająco mój personel. Bank Holiday, weekendy - już nie istnieją - powiedział Evans. - Wszyscy pracownicy pracują obecnie sześć lub siedem dni w tygodniu, zwykle od 60 do 70 godzin.

Evans powiedział, że wielu z jego stosunkowo młodego zespołu przeprowadziło się do Cardiff, aby pracować w laboratorium i podlegało takim samym ograniczeniom, jak wszyscy inni, gdy nie byli na zmianie.

- Jedna z naszych koleżanek powinna świętować Eid zaledwie kilka dni temu z rodziną i nie mogła tego zrobić, ponieważ tak naprawdę pracowała tutaj na 12-godzinnej zmianie zamiast być w domu z rodziną w Blackburn. W takich momentach zdajesz sobie sprawę z poświęcenia, jakie zespół czyni dla większego dobra. - dodaje.

(bbc.com)

Powrót na górę