Logo
 Wydrukuj tę stronę

Koronawirus w Wielkiej Brytanii - co wiemy do tej pory?

shutterstock shutterstock

Jak obecnie wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii?

Na całym obszarze Wielkiej Brytanii zidentyfikowano obecnie ponad 5000 przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem.  liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 281. Stan zagrożenia w Wielkiej Brytanii został określony jako wysoki. Ministerstwo zdrowia opublikowało specjalny plan działania dot. walki z wirusem na terenie Zjednoczonego Królestwa, zakładający trzy fazy, oprócz dodatkowo prowadzonych badań – Contain, Delay, Mitigate. Rząd brytyjski znajduje się obecnie w fazie opóźniania szczytu epidemii (Delay). Nie wyklucza się zastosowania bardziej drastycznych środków (takich jak wstrzymanie dużych zbiorowisk ludzi) w momencie, gdyby tempo rozprzestrzeniania się choroby wzrosło. Władze brytyjskie uruchomiły także specjalną stronę odpowiadająca na wszelkie pytania związane z koronawirusem (w języku angielskim).

Zalecane jest pozostanie w domu wszystkich osób zamieszkujących gospodarstwo domowe przez 14 dni, jeśli co najmniej jedna osoba w gospodarstwie ma:

- podwyższoną temperaturę i/lub
- nowo nabyty, ciągły kaszel

W przypadku wątpliwości zalecana jest konsultacja poprzez serwis NHS. Istnieje także możliwość rozmowy pod numerem 111. Nie należy iść do przychodni, apteki czy szpitala.

Rząd brytyjski opublikował wytyczne dotyczące dystansowania społecznego dla wszystkich osób przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w celu ochrony osób starszych oraz osób o podwyższonym ryzyku. Polska wersja językowa dostępna jest na stronie rządowej.

Władze brytyjskie zalecają, aby unikać niepotrzebnego bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, podróży oraz wizyt w pubach, restauracjach, klubach, teatrach i kinach. Coraz większa liczba teatrów, muzeów i galerii podejmuje decyzję o zamknięciu. Zalecana jest też praca zdalna. Sieci sklepów spożywczych wprowadziły ograniczenia sprzedaży produktów. Londyńskie metro zredukowało znacznie ilość połączeń i zamknęło część stacji w celu zmniejszenia ilości podróżujących i zwiększenia możliwości dojazdu dla osób, które tego potrzebują, czyli np. pracownicy służby zdrowia. Redukowane są również połączenia koleją i autobusami w innych częściach kraju.

Kampania NHS podkreśla środki prewencyjne, które znacznie ograniczają ryzyko zachorowań, takie jak:

- Częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem – przez min. 20 sekund
- Mycie rąk po wejściu do pracy/domu
- Używanie żelu antybakteryjnego
- Zakrywanie nosa oraz ust chusteczką bądź rękawem zamiast dłońmi
- Natychmiastowe wyrzucanie zużytych chusteczek oraz mycie rąk
- Unikanie bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy są chorzy

Od poniedziałku, 23 marca zostają zamknięte szkoły w Anglii, Walii i Szkocji do odwołania. Szkoły w Irlandii Północnej zostały zamknięte 18 marca do odwołania. Egzaminy kończące różne etapy edukacji (A-Level, GCSE), które miały odbyć się w maju i czerwcu 2020 r. – nie odbędą się. Szkoły pozostaną dostępne dla dzieci osób pracujących w służbie zdrowia i innych zawodach niezbędnych w obecnej sytuacji – policji, służb oraz kierowców samochodów dostawczych. Dzieci, które otrzymują w szkołach bezpłatne posiłki w szkole, będą je otrzymywać w formie voucherów. 

Boris Johnson nakazał także zamknięcie wszystkich kawiarni, pubów, barów i restauracji. 

W razie potrzeby diagnozy przez lekarza, wszyscy pacjenci, także obywatele zagraniczni, nie podlegają kosztom diagnostyki (nawet w przypadku negatywnego rezultatu) oraz leczenia (w przypadku rozpoznania choroby). 

Grupy podwyższonego ryzyka

• Osoby powyżej 70. roku życia
• Osoby z chorobami przewlekłymi
• Kobiety w ciąży
• Osoby z osłabionym układem odpornościowym

W związku z zaistniałą sytuacją rząd brytyjski zapowiedział wprowadzenie pakietu pomocowowego dla gospodarki, w tym dla przedsiębiorców i pracowników. Szczegółowe informacje na stronie brytyjskiego rządu.

(gov.pl)

Zobacz także:

© Goniec.com