MenuWystąpienie Borisa Johnsona. Nowe zasady w Wielkiej Brytanii. Co wiemy?

  • Napisane przez  goniec.com
Wystąpienie Borisa Johnsona. Nowe zasady w Wielkiej Brytanii. Co wiemy?

Boris Johnson wystąpił w Izbie Gmin. Co wiemy na obecną chwilę? 

Od czwartku wszystkie puby, bary, restauracje i inne miejsca noclegowe w Anglii muszą być zamykane do godziny 22:00. Sektor będzie prawnie ograniczony tylko do obsługi stolików. Obecnie w Anglii ludzie mogą spotykać się w grupach nie więcej niż sześcioosobowych i nie powinni mieszać się z innymi grupami w pubach czy restauracjach. Rezerwacje stolików na więcej niż sześć osób są niedozwolone. Firmy hotelarskie są prawnie zobowiązane do pobierania danych kontaktowych klientów, aby można było je prześledzić, jeśli potencjalna epidemia jest powiązana z miejscem. Wcześniej radzono im to zrobić, ale oficjalnie nie musieli tego robić.

Firmy mogą zostać ukarane grzywną, jeśli przyjmą rezerwacje na więcej niż sześć osób, nie wymuszają dystansu społecznego lub nie przyjmują danych kontaktowych klientów.

Minister Michael Gove powiedział wcześniej, że istnieją dowody na to, że godzina zamknięcia o godzinie 22:00 miała „korzystny wpływ” na rozprzestrzenianie się wirusa.

W Szkocji maksymalnie sześć osób z dwóch gospodarstw domowych może spotykać się razem - w domu lub na zewnątrz. Jeśli dzieci w wieku poniżej 12 lat są częścią dwóch gospodarstw domowych, nie wliczają się do limitu sześciu osób. Nakrycia twarzy należy nosić, jeśli nie siedzisz przy stole - na przykład, gdy idziesz do toalety.

W Walii w domu może spotkać się do sześciu osób w wieku 12 lat lub starszych z „wielopokoleniowej rodziny” . W Irlandii Północnej dozwolone są spotkania w pomieszczeniach lub na zewnątrz (nie w mieszkaniach prywatnych) do 15 osób - ale tylko wtedy, gdy miejsce przeprowadziło ocenę ryzyka Covid. Dystans społeczny w Wielkiej Brytanii oficjalnie wynosi 2 m, ale w Anglii ludzie mogą przekraczać 1 m, jeśli na przykład zakrywają twarz lub nie siedzą twarzą w twarz. Puby, restauracje i kawiarnie mogą trzymać poszczególne grupy bliżej niż 2 m, jeśli podejmą określone kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom.

Premier sugeruje, że pracownicy biurowi, którzy mogą pracować w domu, powinni to robić. Od poniedziałku na uroczystościach weselnych i przyjęciach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 15 osób, ale na pogrzebie nadal może przybyć maksymalnie 30 osób. Zasada sześciu zostanie również rozszerzona na wszystkie sporty zespołowe dla dorosłych. 

Obszary objęte "blokadą lokalną" z powodu wysokiej częstości występowania koronawirusa mają inne zasady. I tak:

Anglia:

Od 22 września mieszkańcy Merseyside, Warrington, Halton i części Lancashire, które nie są jeszcze objęte zaostrzonymi ograniczeniami (z wyjątkiem Blackpool - ponieważ wskaźniki koronawirusa są tam niższe niż w pozostałej części hrabstwa ), nie mogą mieszać się z osobami spoza swojego gospodarstwa domowego w domach lub ogród botaniczny. Puby i restauracje muszą być zamknięte o godzinie 22:00 czasu BST.

Tego samego dnia mieszkańcy Bradford, Kirklees, Calderdale, Wolverhampton, Oadby i Wigston otrzymają zakaz utrzymywania kontaktów towarzyskich z innymi osobami spoza ich własnych gospodarstw domowych lub wspierania bańki w prywatnych domach i ogrodach.

W Northumberland, Newcastle, Sunderland, North i South Tyneside, Gateshead i County Durham wprowadzono godziny policyjne i ograniczenia dotyczące mieszania się osób.

Gospodarstwa domowe w Birmingham, Solihull i Sandwell nie mogą mieszać się z nikim, z kim nie mieszkają w swoim domu lub ogrodzie, chyba że znajdują się w ich bańce wsparcia.

Osoby z części Greater Manchester - w tym Salford, Bury i City of Manchester, nie mogą mieszać się z osobami spoza ich domu lub bańki wsparcia.

Również w Greater Manchester, w Bolton , obowiązują ograniczenia liczby odwiedzających w domach opieki, podczas gdy obiekty noclegowe będą mogły obsługiwać tylko dania na wynos i muszą zostać zamknięte między 22:00 a 05:00.

Ludzie w Oldham, Blackburn with Darwen i Pendle nie powinno spotkać nikogo spoza swoich domowych plenerze.

W Leicester ludzie nie mogą gościć nikogo, z kim nie mieszkają w swoim domu lub ogrodzie, chyba że znajdują się w ich bańce wsparcia.

Szkocja: Osobom mieszkającym w Glasgow, East Renfrewshire, Renfrewshire, East Dunbartonshire, West Dunbartonshire, North Lanarkshire i South Lanarkshire nie wolno spotykać się z osobami z innego gospodarstwa domowego w ich domu.

Walia: Od godziny 18:00 we wtorek mieszkańcy Merthyr Tydfil, Bridgend, Blaenau Gwent i Newport będą podlegać takim samym ograniczeniom, jakie zostały już nałożone na mieszkańców Rhondda Cynon Taf.

Ludzie nie powinni wchodzić do tych obszarów ani ich opuszczać bez uzasadnionej wymówki, takiej jak pójście do pracy, chyba że możesz to zrobić z domu lub szkoły. Puby i restauracje muszą być zamykane do 23:00, a ludzie nie powinni spotykać się z innymi domami w pomieszczeniach, w tym z członkami dużych gospodarstw domowych.

Mieszkańcom hrabstwa Caerphilly nie wolno wchodzić ani wychodzić z tego obszaru „bez uzasadnionej wymówki” i nie powinni spotykać się w pomieszczeniach z nikim poza domem. Puby i restauracje również będą musiały być zamykane od wtorku o 23:00.

Irlandia Północna: Mieszkańcy miasta Ballymena, dzielnicy Belfastu i niektórych północnoirlandzkich kodów pocztowych nie mogą odwiedzać swoich domów. (Źródło: bbc.com)

 

 

Powrót na górę