MenuKomu przysługuje urlop macierzyński?

  • Napisane przez  goniec.com
Komu przysługuje urlop macierzyński?

Przyszłe mamy zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do wykorzystania 26 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego i – ewentualnie – kolejnych 26 tygodni bezpłatnego urlopu wychowawczego. Mamy samozatrudnione – bez obaw – też macie możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego. 

Zacznijmy od pracownic etatowych. Żeby zapracować sobie na prawo do Statutory Maternity Pay (zasiłek macierzyński), trzeba do końca 15 tygodnia przed rozwiązaniem przepracować dla tego samego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni.

Trzeba też zarabiać co najmniej 82 funty tygodniowo. Jeśli spełniasz te warunki, przez pierwsze sześć tygodni urlopu będziesz otrzymywać 90 procent swoich tygodniowych zarobków, a przez pozostałe 20 tygodni 106 funtów tygodniowo lub 90 procent swoich tygodniowych zarobków, jeśli wynoszą one mniej niż 106 funtów na tydzień. O tym, kiedy rozpoczniesz urlop macierzyński, możesz zdecydować sama. Najwcześniej możesz zacząć na 11 dni przed datą porodu, najpóźniej – dzień przed.

Jak się ubiegać o Statutory Maternity Pay? Wystarczy, że na 28 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu poinformujesz o tym pracodawcę. Musisz również dostarczyć mu potwierdzenie daty porodu. Na 20 tygodni przed rozwiązaniem uzyskasz je od swojej położnej lub lekarza prowadzącego (formularz MATB1). Jeśli masz więcej niż jedną pracę, możesz być uprawniona do zasiłku macierzyńskiego od każdego pracodawcy.

Przyszłe mamy w listach do redakcji często pytają, czy okres urlopu macierzyńskiego mogą spędzić w Polsce. Nic nie stoi na przeszkodzie – wciąż będą otrzymywać należne im pieniądze. Jeśli okaże się, że nie kwalifikujesz się do otrzymywania SMP, sprawdź, czy możesz otrzymywać Maternity Allowance.


Maternity Allowance to zasiłek macierzyński dla kobiet, które zmieniły pracę w czasie ciąży, są samozatrudnione lub bezrobotne albo zarabiają za mało, żeby kwalifikować się do otrzymywania SMP. Żeby zyskać do niego prawo, trzeba przepracować co najmniej 26 tygodni w ciągu 66 tygodni poprzedzających datę porodu i przez 13 tygodni zarabiać więcej niż 30 funtów tygodniowo. MA wynosi 106 funtów tygodniowo lub 90 procent zarobków, jeśli te były niższe.

Jak się ubiegać o MA? Po 26 tygodniu ciąży wypełnij formularz MA1 (znajdziesz go na naszej stronie: www.goniec.com) i wyślij go razem z MATB1 do swojego Jobcentre Plus. MA możesz otrzymywać podobnie jak SMP przez 26 tygodni. Różnica jest taka, że jeśli chcesz, możesz rozpocząć urlop dopiero pierwszego dnia po porodzie.

Przyszłe mamy o niskich zarobkach mogą też być uprawnione do jednorazowego zasiłku w wysokości 500 funtów po urodzeniu dziecka. O Sure Start Maternity Grand (na formularzu SF100 Sure Grand, który znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.goniec.com) mogą ubiegać się kobiety pobierające Income Support, Income based Jobseeker\'s Allowance, Pension Credit oraz w niektórych przypadkach Child Tax Credit lub Working Tax Credit. Podanie w Jobcentre należy złożyć nie wcześniej niż po ukończeniu 29 tygodnia ciąży i nie później niż przed ukończeniem przez dziecko trzeciego miesiąca życia.

Powrót na górę