MenuChcesz wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie? Zobacz, jak to zrobić Wyróżniony

Chcesz wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie? Zobacz, jak to zrobić

Jeżeli chcesz wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie możesz to zrobić jeżeli masz stały adres w Wielkiej Brytanii i mieszkasz tu przynajmniej 185 dni.

Wchodząc na rządową stronę będziesz musiał odpowiedzieć na kilka istotnych pytań - czas pobytu w UK, jaki typ pojazdu możesz prowadzić zgodnie z obecnym dokumentem, gdzie zdawałeś egzamin.
Wchodząc na stronę https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence/y/yes/car-or-motorcycle/european-union zamówisz formularz, który po wypełnieniu trzeba odesłać (wraz z potrzebnymi dokumentami oraz opłatą w wysokości 43 GBP) na wskazany adres. Nowe prawo powinniśmy otrzymać w ciągu 3 tygodni.

W Wielkiej Brytanii możesz jeździć do 70 roku życia. Jeśli masz 68 lat lub więcej, kiedy zostajesz rezydentem, możesz jeździć przez 3 lata. Po tym czasie musisz wymienić swoje prawo jazdy.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w Irlandii Północnej. Jeśli nasze prawo jazdy UE / EOG pozostaje ważne, nie musisz go w tym momencie wymieniać. Możesz kontynuować jazdę do czasu wygaśnięcia prawa jazdy. Prawo jazdy UE / EOG można wymienić, nawet jeśli wygasło.

Prawo jazdy grupy 2 UE / EOG jest nadal ważne - Kierowca w wieku poniżej 65 lat.
Jeśli Twoje prawo jazdy UE / EOG pozostaje ważne, nie musisz go w tym momencie wymieniać. Możesz kontynuować jazdę do ukończenia 66 lat lub przez okres 5 lat od daty zamieszkania w Wielkiej Brytanii, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, pod warunkiem, że Twoje prawo jazdy pozostanie ważne. Prawo jazdy UE / EOG można wymienić, nawet jeśli wygasło. Szczegółowe informację na ten temat znajdziecie na tej stronie: https://www.nidirect.gov.uk/articles/exchanging-your-foreign-driving-licence

 

Powrót na górę