MenuPrzygotuj swój dom na zimę [PORADNIK]

  • Napisane przez  Goniec.com
Przygotuj swój dom na zimę [PORADNIK] Shutterstock

Synoptycy już kolejny raz zapowiadają zimę 100-lecia. Nawet jeśli przewidywania nie do końca się sprawdzą to i tak warto się przygotować. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, o co zadbać przed zimą.

Upewnij się, że jesteś ubezpieczony

Jeśli nie jesteś ubezpieczony, zadbaj o wykupienie polisy. Zimą szczególnie ważne jest także ubezpieczenie domu. Dzięki niemu nawet podczas zimowych wyjazdów nie będziesz musiał się martwić pogodą i ewentualnymi zniszczeniami powodowanymi przez zimowe burze, wiatry czy śnieżyce.

Pamiętaj o schowaniu lub zabezpieczeniu mebli ogrodowych

Zimą zdarzają się silne wichury. Co roku po ulicach Wielkiej Brytanii poniewierają się meble ogrodowe i pozostawione na zewnątrz zabawki oraz sprzęty. W tym roku zadbaj o posprzątanie zbędnych rzeczy z ogrodu i zabezpieczenie mebli ogrodowych. Dzięki temu możesz uniknąć wielu strat i zniszczeń.

Sprawdź dach swojego domu

Warto sprawdzić, czy na dachu nie znajdują się luźne płytki, kafelki i gałęzie drzew. Sprzątając dach możesz uchronić domowników i samochód przed potencjalnym uderzeniem przez strącane przez wiatr przedmioty.

Wyczyść wszystkie rynny

Spadające z drzew liście mogą zapychać rynny. Niedrożne rynny mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń, od zalania ścian i sufitów po usterki instalacji elektrycznych. Pamiętaj, żeby sprawdzić wszystkie rynny zanim rozpoczną się zimowe ulewy.

Przytnij drzewa

Dzięki przycinaniu drzew unikniesz późniejszego sprzątania dużej ilości liści. Mokre liście czy opadający na drzewa śnieg mogę doprowadzić do złamania gałęzi. Szczególnie ważne jest przycinanie drzew znajdujących się w okolicach wejścia do domu, chodnika i podjazdu gdzie spadające gałęzie mogłyby kogoś zranić lub uszkodzić samochody.

Rozwiązywanie problemów z rurami

  • Jeśli w czasie zimy rury w twoim domu zamarzną: pamiętaj, aby zakręcić główny zawór wody. W żadnym wypadku nie zalewaj rur wrzącą lub gorącą wodą, może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Rury można podgrzać suszarką, butelkami z ciepłą wodą lub ręcznikami namoczonymi w gorącej wodzie.
  • Jeśli któraś z rur pęknie: zimowe zmiany temperatur mogą doprowadzić do pęknięcia rur. W takim przypadku natychmiast zamknij główny zawór wody. Jeśli nie jesteś w stanie sam naprawić usterki, odwiedź stronę https://www.watersafe.org.uk/ lub zadzwoń po numer 0333 207 9030.

Dodatkowe zabezpieczenia przed zimowymi wyjazdami

Wybierając się na zimowe wakacje pamiętaj, żeby przygotować na nie swój dom, przez wykonanie kilku prostych czynności:

  • zostaw włączone ogrzewanie na minimum godzinę dziennie, pomoże to uniknąć gromadzenia wilgoci i wychłodzenia budynku
  • jeśli zapowiadane są bardzo niskie temperatury ogrzewanie powinno działać w dzień i w nocy w regularnych temperaturach
  • zakręć główny zawór wody i spuść wodę znajdującą się w rurach,  aby uniknąć zamarzania i pęknięć rur
  • jeśli zapowiadane są silne wiatry schowaj wszystkie przedmioty z ogrodu, zestaw donice z parapetów i złóż drabiny aby uniknąć start i zniszczeń
  • poproś rodzinę lub znajomych, aby raz dziennie odwiedzali twój dom w celu wykrycia ewentualnych zniszczeń jak najszybciej
Powrót na górę