MenuKoniec programu help-to-buy dla kupujących domy

  • Napisane przez  Goniec.com
Koniec programu help-to-buy dla kupujących domy Shutterstock

Philip Hammond, obecny kanclerz skarbu, potwierdził zakończenie programu gwarancyjnego help-to-buy.

Projekt pomocy w zakupie domu został uruchomiony w 2013 roku, polegał na zmniejszeniu wymaganego wkładu własnego do 5 proc. kwoty zakupu, 15 proc. gwarantował rząd. Dzięki temu kupujący, których nie było stać na odłożenie 20 proc. wkładu własnego, mieli możliwość kupna swojego pierwszego domu.

List skierowany na Banku Anglii informuje, że „program miał do spełnienia pewne cele, które zostały osiągnięte”. Help-to-buy od początku było planowane na trzy lata, jednak pożyczkodawcy naciskali na przedłużenie programu argumentując, że brak pomocy wypchnie z rynku wiele młodych osób.

Program pomógł 86 tys. osób, średnia cena zakupu nieruchomości w programie help-to-buy wyniosła 157 tysięcy funtów - w tym samym okresie średnia cena domu kupowanego w Wielkiej Brytanii wyniosła 216 tysięcy funtów. Hammond przekonuje, że obecna sytuacja na rynku zachęca banki do udzielania pożyczek przy wkładzie własnym rzędu 5-10 proc., więc program tak naprawdę nie jest już potrzebny. Analitycy z organizacji Shelter podają, że wskutek wdrożenia tego programu średnia cena domu skoczyła o 8250 funtów.

Inne projekty help-to-buy mają obowiązywać do 2020 roku. Jednym z nich jest nieoprocentowana pożyczka rządowa w wysokości 15 proc. wartości domu gdy nabywca zbierze 5 proc. wkładu własnego - ten program dotyczy jedynie budynków nowo powstających. Drugim nadal obowiązującym programem jest help-to-buy ISA, czyli konto oszczędnościowe, do którego rząd dokłada 25 proc. zgromadzonych przez kupującego dom środków.

Źródło: Anglia.today

Powrót na górę