MenuPodatek dochodowy w pigułce

  • Napisane przez  Goniec Polski
Podatek dochodowy w pigułce Shutterstock

Income Tax, czyli podatek dochodowy, odprowadzany jest od kwoty podlegającej opodatkowaniu. Na szczęście jednak istnieją pewne ulgi i świadczenia pozwalające na obniżenie kwoty, od której musimy zapłacić podatek.

Dochody podlegające opodatkowaniu można podzielić na kilka grup. Do pierwszej zaliczamy zarobki z tytułu zatrudnienia – chodzi o dochód, jaki osiągamy pracując na pełny lub niepełny etat, czy mając pracę tymczasową, jak również niektóre świadczenia i dodatki otrzymywane w zakładzie pracy, a także dochód (zyski) z prowadzonej samodzielnie działalności.

Kolejny dochód podlegający opodatkowaniu to większość emerytur, włączając w to emerytury państwowe (State Pension), prywatne lub zakładowe, a także dochody z wykupionej renty dożywotniej.

Podatek dochodowy musimy także zapłacić od niektórych odsetek od oszczędności i dochodów z inwestycji, części benefitów państwowych, dochodów z czynszu (musi on pochodzić od lokatora, wynajmującego pomieszczenie w jedynym domu należącym do podatnika lub w jego rodzinnym domu, jeśli czynsz ten przekracza £4.250 rocznie), a także od obligacji emerytalnej (pensioner bonds) czy dochodów z funduszy powierniczych (trusts).

(js)

Powrót na górę