×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 575.
MenuKto ty jesteś? Polak mały, czyli polskie szkoły na Wyspach

  • Napisane przez 
Kto ty jesteś? Polak mały, czyli polskie szkoły na Wyspach Shutterstock

Wychowywanie dzieci poza Polską to dość duże wyzwanie. No bo jak mamy uczyć nasze dzieci, że ich ojczyzną jest Polska, skoro na co dzień w niej nie mieszkają i pewnie w przyszłości to Wyspy bardziej będą im się kojarzyć z tym określeniem.

Nie dziwne więc, że wielu rodziców zapisuje swoje dzieci do polskich szkół sobotnich właśnie z tego powodu. Nie po to, by uczyć je matematyki czy biologii po polsku, ale aby zachować polską kulturę i znajomość naszego języka ojczystego.

Nie jest to bez znaczenia zwłaszcza w rodzinach dwujęzycznych, gdzie na przykład mama mówi po polsku, a tata po angielsku. Wydaje się, że zapisanie dziecka do polskiej szkoły zagwarantuje nam rodzicom poczucie dobrze spełnionego obowiązku patriotycznego. Po części jest to prawda.

Dziecko raz w tygodniu, zwykle w sobotnie przedpołudnie uczęszczać ma do szkoły, w której wszyscy mówią po polsku, a na lekcjach poszerza się wiedzę na temat historii i kultury naszego kraju.

Zwolennicy szkół sobotnich twierdzą, że dla wielu polskich dzieci wychowywanych w wielokulturowych rodzinach, takie lekcje są często jedyną możliwością do przeprowadzenia rozmowy w języku ojczystym.

Jest to także jedno z niewielu miejsc gdzie uczy się historii literatury polskiej, na co nie można liczyć w przeciętnej szkole angielskiej.

Przeciwnicy polskich szkół twierdzą zaś, że organizowanie nauki tylko raz w tygodniu to zdecydowanie za mało, a poza tym sobota jest na odpoczynek i zabawę po całym tygodniu nauki, a nie po to, by jechać na drugi koniec miasta, by znowu się uczyć.

A co sądzą polscy rodzice na temat takich szkół na Wyspach?

Anka: Moja córka chodziła do polskiej szkoły tylko przez dwa tygodnie. Nie podobało mi się podejście nauczycielki, która na dzień dobry kazała mojej córce wyklepać wierszyk „Kto ty jesteś, Polak mały”. I w ogóle nie interesowało jej, że moja córka nie mówi po polsku i taki wierszyk może ją tylko zniechęcić. I tak się stało.

Iwona: Mój syn, który chodzi od początku do angielskiego przedszkola i zerówki (reception class) był zachwycony możliwością poznania nowych kolegów, z którymi można rozmawiać po polsku, i którzy tak jak on oglądają w telewizji „Tomka i przyjaciół”, a nie „Thomas and friends”. To takie drobne różnice, a jednak ważne. Poza tym mój syn ma w tej szkole wielu znajomych, z którymi teraz przyjaźnimy się na co dzień, więc akurat dla niego to jest bardziej spotkanie towarzyskie niż nauka.

Monika: Jak dla mnie to w polskich szkołach, a przynajmniej w Londynie jest typowy przerost formy nad treścią. Nauczycielki wcale nie są tak doskonale wykształcone, ale nosa zadzierają i mają takie wymagania wobec dzieci, że ręce opadają. To przenoszenie rodzinnego stresu szkolnego, przez który wszyscy przechodziliśmy na grunt angielski. Niektórym osobom najwyraźniej wydaje się, że bez ściśniętego z nerwów żołądka nie da się nauczyć czegoś porządnie. Bzdura. W Polsce wszyscy w szkole się stresują i co? Bezrobocie i beznadzieja. A tutaj w szkołach jest tzw. „luz blues” i najlepsze uniwersytety typu Oxford i Cambridge są tu, a nie w Polsce.

Ula: Jestem zachwycona polską szkołą, do której chodzi mój syn. Nigdzie indziej nie śpiewałby tradycyjnych polskich piosenek przedszkolnych, takich jak „Chodzi lisek koło drogi” czy „Wpadła gruszka do fartuszka”. Bardzo się cieszę, że obok angielskich piosenek zaczyna teraz śpiewać także polskie. Jest jeszcze mały, ale już widzę, że podjęłam dobrą decyzję odnośnie zapisania go do takiej szkoły. Zresztą, w domu rozmawiamy po polsku i nie wyobrażam sobie, żeby w przyszłości mój syn mówił do mnie po angielsku. Boję się, że gdyby uczęszczał wyłącznie do angielskiej szkoły, to tak właśnie by się stało.

Gosia: Ja zapisałam mojego syna do polskiej szkoły wtedy, kiedy zaczęli ze swoją starszą siostrą rozmawiać do siebie po angielsku i to w mojej obecności. Chodzą do jednej szkoły, mają swoje tajemnice przed rodzicami, wiadomo. Ale to był dla nas sygnał, że zaczyna się źle dziać. Starsza córka nie dała się namówić na polską szkołę, ale syna zawożę tam regularnie. Polecam.

Dorota: Pewnie narażę się niejednej osobie, ale nigdy nie zapiszę dziecka do polskiej szkoły. My nawet do Polski na wakacje nie jeździmy, za te same pieniądze wolę pojechać z rodziną do Hiszpanii, przynajmniej słońce mam zagwarantowane. Po co uczyć dzieci polskiego, skoro wyjechało się z tego kraju? My zaczęliśmy tu wszystko od początku. Nie będzie mi przeszkadzać, kiedy dzieci zaczną mówić po angielsku jak w swoim języku. Do czego polski jest im potrzebny? Żeby dogadać się w polskim sklepie kupując kiełbasę? Telewizji polskiej nie mamy, więc nasze dzieci nie znają polskich bajek. Nie czuję się Polką, tylko Europejką i tak chcę wychować moje dzieci.

Lista polskich szkół w Londynie:

Polska Szkoła Sobotnia London BrockleyLewisham, 8 Waldram Park Road, London SE23 2PN.

Polska Sobotnia Szkoła im. M. Reja, Chiswick School Burlington Lane London W4 3UN, tel. 02085604071 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Sobotnia im. T. Arciszewskiego, 50 Nightingale Lane, London SW12 8TE, tel. 02086734177 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szkoła Przedmiotow Ojczystych im. Karola Chodkiewicza pod patronatem bł. Jana Pawla II, 8 Oliver Grove London SE25 6EJ, tel. 02086538701 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Sobotnia im. F. Chopina w South Croydon 173 Pampisford Road South Croydon CR2 6DF , 07427547020 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szkoła im. Matki Boskiej Częstochowskiej Devonia Greig City Academy High Street Hornsey London N8 7NU, tel. 07513528338, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki St. Benedict's School, 54 Eaton Rise, London W5 2ES tel.07956557465 w soboty 9-13, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Enfield Polish Saturday School Hadley Academy, Bell Lane, EN3 5PA, Enfield, tel. 07988680162 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Królowej Jadwigi Polish Saturday School Ilford rsuline High School Morland Road, Ilford, Essex IG1 4JU, tel.07940747540 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Henryka Sienkiewicza The London Oratory School (Polish School), Seagrave Road, London SW6 1RX, tel.07868607736 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Sobotnia im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego Hamilton Road East Finchley N2 0SQ Budynek Bishop Douglass High School, tel.07720968503 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Adama Mickiewicza, St. Joseph's Catholic Infants School, Leyton, Marsh Lane, E10 7BL, London, tel.07963722810 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkola im. Jana Pawla II w Newham Little Ilford School (Little Ilford Youth Zone) 1a Rectory Road, Manor Park, London E12 6JB, tel.07521357317 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych New Malden, Holy Cross, 25 Sandal Road, New Malden KT3 5AR, tel.07963010234 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Brzechwy w Londynie (Plumstead), Plumstead Manor School Old Mill Road (wejście od Ancona Rd) SE18 1QF, tel.07850944568, 07949364434 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Marii SkłodowskiejCurie LondonPutney Ursuline High School, The Downs, London SW20 8HG. Tel. 07973301638 Tylko w soboty, 9-13, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Sobotnia Szkoła na Streatham Streatham Wells Primary School 50 Palace Road, London, SW2 3NJ, tel.07734458583, 07828032750 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkoła Sobotnia im. Świętej Rodziny Coppermill Primary School, Edward Road, E17 6PB , tel. 07414668585 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polska Szkola Sobotnia im. Marii Konopnickiej Queens Park Community School Ayleston Avenu NW6 7BQ London , tel. 07787116414 - po godzinie 16 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.polskaszkolawillesdengreen.co.uk

Źródło: mumsfromlondon.com

Powrót na górę