MenuJak sprawdzić czy firma w Anglii działa legalnie?

Jak sprawdzić czy firma w Anglii działa legalnie?

Niezależnie do tego w jakim kraju prowadzimy firmę, zanim zdecydujemy się na transakcję, czy to kupno czy sprzedaż, dobrze jest najpierw sprawdzić wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego. Jest na to kilka sposobów.

Podczas różnych inwestycji przedsiębiorcy niejednokrotnie stykają się z nierzetelnymi firmami. Zdarza się, że nieuczciwy partner próbuje wykorzystać barierę językową, prawną lub geograficzną (jeśli transakcja ma wymiar międzynarodowy), by uniknąć np. rozliczenia za towar czy usługę. Firma, z którą chcemy nawiązać współpracę, może znajdować się też w złej sytuacji finansowej. Warto uchronić się przed tego typu problemami i sprawdzać wiarygodność kontrahentów.

Jak sprawdzić legalność firmy z UK?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie wiarygodności firmy w Anglii. Oto kilka z nich.

Firmy europejskie sprawdzić można w europejskiej bazie danych, na stronie europejskiego portalu e-sprawiedliwość. Sprawdzić można także bazę danych podatników VAT w UE.

Dla Zjednoczonego Królestwa, w tym Anglii i Walii, Irlandii Północnej i Szkocji rejestr gospodarczy prowadzi Izba Spółek Handlowych (Companies House).

Na potrzeby celne istnieje system rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych EORI. Tu możemy sprawdzić np. czy firma, z którą chcemy rozpocząć współpracę posiada ważną licencję na swoją działalność.

Jeżeli firma jest ważną instytucją finansową, towarzystwem budowlanym lub ubezpieczeniowym, jej wiarygodność możemy sprawdzić tu: https://register.fca.org.uk/ To publiczny rejestr firm, które były lub są regulowane przez Prudential Regulation Authority (PRA) i/lub Financial Conduct Authority (FCA).

Możemy również skontaktować się z polską placówką dyplomatyczną w Wielkiej Brytanii (jeśli kontrahent działa właśnie na brytyjskim rynku). Nieodpłatnie otrzymamy tam informację na temat opinii, jaką firma ma w kraju. A jeżeli firma już kiedyś nie wywiązała się z obowiązku wobec któregoś ze swoich polskich kontrahentów, powinna widnieć w specjalnym rejestrze.

Kolejną możliwością jest skontaktowanie się z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową, która pomoże nam zweryfikować, czy firma rzeczywiście działa w Wielkiej Brytanii: http://bpcc.org.pl/pl

Informacji na temat potencjalnego partnera warto poszukać również Internecie. Jeśli kontrahent jest nieuczciwy, bardzo prawdopodobne, że dowiemy się tego na forach dyskusyjnych. Wertując sieć, warto zwrócić uwagę na to, czy firma nie funkcjonuje pod domenami krajów egzotycznych.

Zawsze możemy także poprosić partnera o przedstawienie referencji lub listy firm, z którymi współpracuje i zweryfikować wiarygodność, kontaktując się z jego klientami.

Sprawdzanie wiarygodności firm w Anglii, z którymi mamy zamiar współpracować, a także firm prosperujących na innych rynkach, to ważny aspekt prowadzenia biznesu. Dzięki temu, możemy uniknąć poważnych kłopotów oraz strat inwestycyjnych.

 

(pblink.co.uk)

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 04 listopad 2019 09:42
Powrót na górę