MenuJaką masz wizytówkę?

Jaką masz wizytówkę?

Mimo postępu technologicznego wizytówka biznesowa tradycyjnie wydrukowana jest najbardziej efektywnym sposobem wymiany kontaktów. Jak przygotować dobrą wizytówkę? Jakie informacje powinna zawierać? Komu ją wręczać? Jak kolekcjonować dane?

Design wizytówki

Zdecydowana większość wizytówek ma format 85mm x 55mm. Możesz wykonać wizytówkę niestandardową, ale pamiętaj, że taką wizytówkę łatwiej jest zgubić mając ich kilkanaście w kieszeni. Jeśli chodzi o kolor to design powinien być dostosowany do logotypu oraz rodzaju biznesu. Ja osobiście preferuję wizytówki na białym tle ze standardową czcionką. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością kolorów, wielkością czcionki czy też przesadną ilością zdjęć. Wizytówka wg mnie nie powinna być wydrukowana na najtańszym papierze, ale pamiętaj także, że wizytówka może być niewygodna dla Twojego odbiorcy jeśli wydrukujesz ją na grubym papierze lub plastiku.

Co powinno być na wizytówce?

To zależy od Twojego celu marketingowego. Co chcesz osiągnąć poprzez wręczenie wizytówki? Z kim rozmawiasz? Jaki jest Twój Klient. Bardzo często zdarza się, że na wizytówkach znajdują się niepotrzebne informacje takie jak: numer konta, numer rejestracji firmy, kapitał zakładowy, 3 numery telefonów, linki do wszystkich profilów społecznościowych, itd. Jeśli umieścisz za dużo informacji na wizytówce, to będzie ona nieczytelna dla odbiorcy. Jeśli nie umiesz zdecydować się co na swojej wizytówce umieścić, wydrukuj testowo kilka wersji i zapytaj się o opinię podczas eventu - to jest także dobry pomysł na rozpoczęcie rozmowy z nowo poznaną osobą. 

Profilowanie

Podczas spotkań biznesowych zapewne poznasz różne osoby, które niekoniecznie związane są bezpośrednio z biznesem. Pamiętaj jednak, że nowo poznany kontakt może polecić inną osobę, która może być ważna dla Ciebie. Dlatego też polecam, abyś w ciągu 24h skopiował daną wizytówkę do systemu CRM lub do pliku tekstowego. Zanotuj informację w jakich okolicznościach poznałeś daną osobę i przydziel daną osobę do odpowiedniego profilu (np. geograficzny, sektorowy czy marketingowy). Pamięć jest ulotna, zatem warto abyś zapisał sobie informację o danej osobie na wizytówce podczas eventów. Wówczas łatwiej będzie Tobie zrozumieć o czym z daną osobą rozmawiałeś i do jakiego profilu ją przydzielisz. 

Wręczenie wizytówek nie jest równoznaczne ze zgodą na wysyłanie newsletterów. Dobrą praktyką jest np. zaproszenie poznanej osoby do dopisania się do newslettera czy też innej regularnej komunikacji, jaką będziesz wysyłać. Pamiętaj także, że kolekcjonowanie wizytówek nie przyniesie Tobie żadnego rezultatu jeśli nie będziesz miał planu zaangażowania poznanych osób.

Ostatnio zmienianyczwartek, 23 maj 2019 10:15
Powrót na górę