MenuZdobądź brytyjski rynek przez networking biznesowy

Zdobądź brytyjski rynek przez networking biznesowy

Większość z nas ma różne pomysły związane z biznesem, ale jak to jest, że jednym udaje się zrealizować projekty z sukcesem, a innym nie? Odpowiedzią na to pytanie może okazać się brak prawidłowych kontaktów biznesowych, które można pozyskań m.in. poprzez spotkania networkingowe.

Spotkania networkingowe w Wielkiej Brytanii są po to, aby zainspirować się oraz zweryfikować swój pomysł na biznes, a dla firm działających są świetną okazją do wymiany doświadczeń. Poprzez spotkania uczymy się także czegoś, czego nam nikt nie zabierze: pewności siebie, umiejętności skutecznego komunikowania, w tym sprawności w posługiwaniu się językiem angielskim, czy publicznego przemawiania na temat swojego biznesu. Jakie popełniamy błędy podczas spotkań networkingowych? Najczęstszym błędem jest brak planu networkingowego. Musimy wiedzieć kogo szukamy. Ponadto – zamykanie się w grupie czy patrzenie tylko na swoje interesy.

Networking to nie sprzedaż, tylko poszukiwanie odpowiednich osób, aby pomóc im w rozwiązaniu problemów. Poważnym błędem jest na pewno brak umiejętności słuchania drugiej osoby. Problemem bywa za długa prezentacja swojej osoby. Pamiętajmy, że na takich spotkaniach mamy ok. 60 sekund, aby opowiedzieć o sobie i zainteresować sobą drugą osobę. Kolejny błąd to brak tzw. „small talk”: Brytyjczycy lubią zagadywać na tematy różne, związane z eventem i nie tylko. I wreszcie brak tzw. „follow up”, czyli podesłania emaila, wykonania telefonu następnego dnia do pozyskanego kontaktu.

Co różni Polaków od ich brytyjskich kolegów, jeśli chodzi o robienie interesów i prowadzenie biznesu? Jest takie pojęcie w Polsce, jak „kolesiostwo”. Tutaj, w Wielkiej Brytanii, nie ma czegoś takiego. Owszem, w firmach wiele osób wspiera swoich, ale na poziomie kontaktów biznesowych jest pełna transparentność. Niedawno na seminarium biznesowym jeden z prelegentów powiedział, że brytyjski klient potrzebuje opieki, regularnego kontaktowania się, przypominania o sobie. W Polsce w większości przypadków takie zachowanie byłoby traktowane jako natręctwo.

Ważne jest także zaufanie. Pierwszy poważny klient, którego obsługiwałem złożył zamówienie na kampanię wartą ponad 10 tys. GBP. Stawiając pierwsze kroki w biznesie zacząłem szukać różnych wzorów umów, aktów chroniących mnie przed niewypłacalnością klienta. Klient napisał, że jemu wystarczy email potwierdzający, co w tej cenie otrzymuje, z ustaloną datą, kiedy ma zapłacić.

Jeśli miałbym to ująć w definicję, powiedziałbym tak: kulturowa różnica między prowadzeniem biznesu na Wyspach a w Polsce polega na zaufaniu do drugiego człowieka oraz długoterminowej relacji.

Zasady Networking wg Polish Business Link:

1. Miej jasno określoną strategię działania: z jakim rodzajem osób chcesz się regularnie spotykać, jakie grupy networkingowych będą pasowały do Twojego biznesu? Zaplanuj kalendarz wydarzeń w których weźmiesz udział w ciągu całego roku.

2. Przygotuj się przed każdym wydarzeniem: zapoznaj się z innymi uczestnikami, z ich profilami na Linkedin, skontaktuj się z organizatorem.

3. Przyjdź na wydarzenie 10 minut przed rozpoczęciem spotkania – szansa na spokojną rozmowę przy kawie.

4. Nie sprzedawaj, ale buduj relacje biznesowe, które ostatecznie zostaną przekształcone w wartościowe kontakty.

5. Upewnij się, że Twój „Sales Pitch” jest dobrze przygotowany – max przez 30 sekund zwrócisz uwagę swojego rozmówcy na to, aby wyjaśnić co robisz i kogo poszukujesz.

6. Nie rozdawaj wizytówek jak ulotek. Najpierw zbuduj relację.

7. Otwórz się na innych – jeśli rozmawiasz z kimś przez 5-10 minut, spróbuj zaprosić innych do rozmowy.

8. Po spotkaniu zrób „follow up”. Prawdziwa wartość networkingu odbywa się nie na spotkaniach networkingowych, ale poza nimi. Masz 24-48h, aby wysłać emaila, połączyć się na Linkedin lub zadzwonić do pozyskanego kontaktu. Zaplanuj także system, który będzie regularnie przypominał Ci o angażowaniu Twoich kontaktów biznesowych.

 

Bartłomiej Kowalczyk
dyrektor & założyciel Polish Business Link
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmienianyczwartek, 23 maj 2019 10:14
Powrót na górę