MenuWypadki w pracy w liczbach

Wypadki w pracy w liczbach Shutterstock

W naszej niewielkiej firmie w przeciągu roku zdarzył się już piąty wypadek. To „normalne”?

Z raportu organizacji RIDDOR wyłania się ogromna skala wypadków, do których dochodzi w pracy. W zeszłym roku, w miejscu pracy doszło do 144 wypadków, które zakończyły się utratą życia, co oznacza, że prawie co drugi dzień ktoś ginie wykonując swoje obowiązki zawodowe. Zgodnie z danymi HSE, upadki z wysokości odpowiadają za 29 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych w pracy. Stanowią także jedną z głównych przyczyn ciężkich urazów. 

Ogólna liczba wypadków przy pracy jest także zatrważająca i zgodnie z szacunkami wynosi ona ok. 621.000 rocznie (LFS). Oznacza to, że każdego dnia dochodzi do ok. 1.700 wypadków w pracy. Do wypadków najczęściej dochodzi podczas: ręcznego podnoszenia przedmiotów (20 proc.), potknięć i poślizgnięć (19 proc.) oraz uderzeń spadającymi przedmiotami (10 proc.). Zgodnie z danymi HSE, gałęziami gospodarki, w których dochodzi do największej ilości wypadków pozostają branża budowlana, rolnictwo i recycling. 

Wypadki na placach budowy odpowiadają za 31 proc. wszystkich wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz za 10 proc. poważnych wypadków. W rolnictwie każdego roku dochodzi do ok. 14.000 zaraportowanych wypadków. 

Warto pamiętać, iż jeśli miałeś wypadek przy pracy jako pracownik etatowy (kontraktowy) agencyjny, sezonowy lub osoba samozatrudniona, możesz skorzystać z bezpłatnej i niezobowiązującej konsultacji z polskim prawnikiem kancelarii adwokackiej Sintons, który odpowie na twoje pytania dot. możliwości wystąpienia o odszkodowanie powypadkowe w UK (Anglii i Walii).

Łukasz Wójcik, Senior Litigator

07817124628 | Sintons.co.uk/pl

 

Powrót na górę