MenuTy na Wyspach, adwokat w Polsce

Ty na Wyspach, adwokat w Polsce Shutterstock

Mieszkam w UK. Mam kilka niezałatwionych spraw nad Wisłą. Czy mogę ustanowić sobie pełnomocnika?

Wiele osób mieszkających w Wielkiej Brytanii zwraca się właśnie z pytaniem: czy możliwe jest prowadzenie ich spraw cywilnych przez adwokata na terytorium Polski, w sytuacji ich faktycznego pobytu w Anglii? Odpowiadając, pragnę stwierdzić, iż jak najbardziej taka możliwość istnieje. Adwokat może bowiem z powodzeniem zastępować stronę, która nie przebywa aktualnie w Polsce, w większości dokonywanych w jej imieniu czynności procesowych.

Wymagana jest bowiem, co do zasady, wyłącznie jedna obecność strony w kraju w trakcie toczącego się postępowania tj. w ramach czynności przesłuchania strony. Pełnomocnik nie ma w tym przypadku możliwości zastąpienia swojego mocodawcy, nie jest stroną. W pozostałych czynnościach pełnomocnik może z powodzeniem zastępować swojego mocodawcę.

Tym samym stwierdzić należy, iż pobyt obywatela RP w Wielkiej Brytanii nie stanowi przeszkody do skutecznego załatwiania kwestii prawnych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przez jego pełnomocnika, który ze swej istoty jest do tego powołany. Nadmienić należy, iż funkcjonujące w dzisiejszych czasach sposoby komunikacji adwokata z klientem są tak szerokie, że mocodawca, pomimo przebywania za granicą, pozostaje przez cały czas „na bieżąco” z toczącym się postępowaniem. W razie pytań proszę o kontakt.

adw. dr Maciej Indan-Pykno; tel. 07552959558
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.adwokatindan.pl
 
Powrót na górę